Psühholoog Avo-Rein Tereping soovitab inimestel järele mõelda, kas nende suhted lähedaste ja pereliikmetega on usalduslikud, sest just see aitab selle vastu, et meie kodudest ei lahkuks enam nii palju inimesi korduvalt omal soovil.
Põhjuseid, miks inimene tahab ise jääda kadunuks, võib olla väga palju. Teismeliste ajutine kadumine, kui nad päris teadmata kadunuks ei jää, võib olla seotud sellega, et nad tahavad olla iseseisvad. Sagedamini juhtub see siis, kui nad tunnevad kodus mittemõistmist. See on teismeliste puhul täiesti tavaline – soov olla omaette, aga võib-olla vanemad neid pidevalt piiravad ja keelavad, kontrollivad.
Seesama teismeline ei usalda oma vanemaid. Ta mõtleb: oi, nüüd ma alles panen sind muretsema! On inimesi, kes teevad isegi iseendale halba, sinna alla kuuluvad ka enesevigastamised, kättemaksuks. Kuid sagedamini on lihtsalt nii, et teismelise elus tekib jube palju huvitavaid asju – suhteid, sündmusi – ja ta lihtsalt unustab kodu ära.
Viimastel aastatel on inimesed hakanud ka veidi rohkem muretsema. Kuna tänapäeval on võimalus alati endast teatada, igaühel on mobiiltelefon taskus, siis kui seda ei tehta, mõeldakse automaatselt, et midagi peab olema juhtunud. Nii kipuvad ka pärast etteheited kiiremini tekkima: miks sa siis ometi ei helistanud? Võib-olla oligi aku tühi ja leviauk, aga see on tekitanud teises inimeses juba palju pahameelt. Tihti ajab teismeliste kodust jooksmine vanemad hirmsasti närvi ja siis tekib viha: kuidas ta meiega niimoodi käitub?
Viha on kõige halvem nõuandja. Kui tõesti juhtub, et keegi on kadunud ja tuleb ise tagasi, siis kui te teda vihaga vastu võtate, siis on päris kindel, et järgmine kord juhtub sama. Mida teha? Küsige temalt, kus ta oli, kuidas tal aeg läks. Öelda võiks: ma muretsesin nii väga. Aga vastuvõtt ei tohi mingil juhul olla vihane ja agressiivne. See peaks olema heatahtlik, peaks püüdma selgitada, miks nii juhtus. Hoiduda tuleks etteheidetest: vaata, kuidas ma muretsesin, sina teed mul tuju kogu aeg halvaks. Nii jääb hoopis mulje, et pahandatakse, et ta üldse koju tuli. Rääkige lihtsalt oma tunnetest.
Palju sõltub kodustest suhetest. Sageli on suhted kodus vanemate ja laste vahel pingelised, tekkinud on mingi võõrandumine.
Sama toimub abielusuhetes. Kui kodus on inimeste vahel pinged, siis nad sageli suhtlevad üsna agressiivselt – nii võib tekkida soov sellest kuidagi pääseda, kasvõi mõneks ajaks. Kui täiskasvanud kuhugi teatamata lähevad ja siis kaovad, siis võib põhjus olla sama: tahaks olla üksi, tahaks olla omaette. Tahaks olla niimoodi, et keegi kogu aeg ei küsi, mida sa teed, mida sa mõtled.
Pimedal ajal võib tekkida ka depressioon. Inimene elab näiteks üksi ja läheb kusagile, ei teata sellest kellelegi. Sageli depressiivses seisundis satutakse õnnetustesse. Need traagilised lood, kus leitakse kellegi kadunud inimese vägivalla tundemärkideta surnukeha, võivad seotud olla just depressiooniga. Depressioonis inimene lahkub, sest ta tahab olla eemal kõigest, ta ei usu, et tal võiks olla mingeid häid suhteid või et keegi temast hooliks. Depressioon tekib ennekõike siis, kui inimene tajub, et teda ei ole kellelegi vaja – ta on täiesti üksi, keegi ei mõtle tema peale.
Lähedased peaksid püüdma depressiooni vähemalt märgata. Seda, et inimene on sattunud sügavasse depressiooni, on näha. Tema käitumine muutub, ta jutt muutub. Alati ei panda seda tähele, aga seda võiks märgata. Püüdke sellist inimest kuulata ja panna teda rääkima. Mitte ärge sundige rääkima, vaid tundke huvi. Siis hakkab inimene ise rääkima. Kui depressioonis inimene ütleb, et ta tunneb end üksikuna, siis vale reaktsioon on selline: mis juttu sa räägid, vaata, sul on ju perekond, sul on head sõbrad! Selline jutt ei aita, sest depressioonis inimene tunneb, et te ei ole temaga ühes paadis. Öelge, et paistab, et sul on tõesti paha, aga räägi, miks sul on paha? Ärge lükake tema juttu ümber, vaid rääkige sellest ja otsige põhjust. Sa ei pea hakkama inimest ümber veenma selles, kui hea tal tegelikult on, vastupidi. Selleks et saada abi väljastpoolt, tuleb kuhugi minna. Esimesena võiks külastada psühholoogi, kus saab lihtsalt usalduslikult rääkida. Psühholoogi juurde võib minna ka koos, kui suhted on head ja mingit musta lõvi pole inimeste vahelt läbi jooksnud.
Esimese asjana, selleks et ennetada inimese kadumist, tuleb tagada, et teie vahel oleksid kõik suhted korras. Kas te saate rääkida usalduslikult? Siis on pigem tõenäoline, et selliseid asju ei juhtu.