Päevatoimetaja:
Sven Randlaid
+372 666 2387
Saada vihje

Audiitorkogu keeldus erakondade raha kosmeetilisest kontrollist

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Uwe Gnadenteich
Copy
Artikli foto
Foto: Liis Treimann

Audiitorkogu president Toomas Vapper andis sel nädalal riigikokku laekunud kirjas teada, et Audiitorkogu ei soovi määrata sõltumatu erakondade rahastamise järelevalve komisjoni üheks liikmeks audiitorkogu esindavat audiitorit.


Keeldumise olulisemate põhjusena nimetab Audiitorkogu president kavandatava komisjoni vähest sõltumatust ja ebakompetentsust, kirjutas riigikogu liige Hannes Rumm oma blogis.

«Komisjoni, mille liikmetest vaid kaks on sõltumatud, (st ei esinda erakondi – HR) ei saa nimetada sõltumatuks. Konkreetset ettevalmistust finantsarvestuse õigsuse kontrollimise osas omab kindlasti vaid üks komisjoni liige, so Audiitorkogu esindaja, mis seab ebaproportsionaalse koormuse sellele ühele liikmele,» tsiteeris Rumm Vapperi kirja.

Esialgu pakuti riigikogu põhiseaduskomisjonis välja kokkuleppe, mille kohaselt hakkavad erakondade rahastamist lisaks parlamendis esindatud erakondade esindajatele pärast järgmisi valimisi kontrollima ka Audiitorkogu ja advokatuuri esindajad. Advokatuur teatas oma soovimatusest kontrollkomisjonis osaleda juba varem.

Sotsiaaldemokraadid tegid Rummu sõnul eelmisel nädalal põhiseaduskomisjonis ettepaneku, et kontrollikomisjoni kuuluksid vabariigi valimiskomisjoni, õiguskantsleri, riigikontrolli ning maksu- ja tolliameti esindajad, et komisjon suudaks tagada erakondade rahastamise tegeliku, mitte ainult näilise kontrolli. Reformierakonna, IRL-i ja Keskerakonna esindajad toetasid siiski vaid valimiskomisjoni esindaja kaasamist kontrollikomisjoni.

«Homne riigikogu põhiseaduskomisjon on pärast Audiitorkogu keeldumist lõhkise küna ees, sest algselt komisjoni kutsutud advokaadid ja audiitorid on sellest tööst keeldunud, kuid usaldusväärsete riiklike institutsioonide kaasamisest erakondade rahastamise kontrollimisse on suurparteid seni keeldunud,» nentis Rumm.
 

Tagasi üles