Sellega, et alkohol on kahjulik laste ja veel sündimata laste tervisele, oleme me nõus. Samamoodi on laktoositalumatule kahjulikud piimatooted. Mida teadlikum on ühiskond vastutustundlikust alkoholitarbimisest, seda vähem esineb selliseid kahjusid. Nende inimgruppide olemasolu ei tõesta aga, et alkohol oleks iseenesest tervisele kahjulik.
2) Mõõdukas alkoholitarbimine aitab ennetada haiguseid
Selle aasta augustis avaldatud uurimuses leidsid teadlased, et karsklaste hulgas on suremus kaks korda suurem kui mõõdukate alkoholitarbijate seas. Ameerika Ühendriikides 276 802 inimese peal tehtud prospektiivses uuringus ilmnes, et mõõdukatel tarbijatel on 20 protsenti vähem südame-veresoonkonnahaiguseid kui karsklastel.
Antud uuringute kohta tuleb teha kaks tähtsat tähelepanekut. Esiteks: katsegruppides olid sarnase tervisega uuritavad, tänu millele oli tagatud, et karsklaste grupi uuritavate halvemat tervist ei põhjustanud nende eelnevalt halb tervis.
Teiseks: neist ja veel paljudest uuringutest ilmneb, et antud kasulik mõju ei ole vaid veinil, vaid ka õllel, likööril ja destilleeritud alkohoolsetel jookidel (näiteks viinal). Seetõttu ei vasta tõele meie oponendi väide, et veini kasulikkus ei tulene tema alkoholisisaldusest.
Alkoholi südame- ja veresoonkonnahaigusi ennetav toime tuleneb mitmest faktorist.
Esiteks: alkohol suurendab kõrge tihedusega lipoproteiinide (HDL) hulka ja langetab madala tihedusega lipoproteiinide (LDL) hulka veres ning pidurdab LDL-oksüdatsiooni. Südame-veresoonkonnahaiguste põhjuseks on just HDLide liiga väike ja oksüdeeritud LDLide liiga suur sisaldus veresoones.
Samuti vähendab alkohol trombide teket vereliistakute kokkukleepumise vähendamise kaudu ja madalama hüübimisvalgu sisalduse kaudu. Alkohol laiendab südame veresooni, mis parandab verevarustust, mis omakorda vähendab infarkti tekkimise ohtu.
Tänu alkoholi verevarustust parandavale ning põletikuvastasele toimele aitab see lisaks südamehaigustele ennetada väga paljusid erinevaid põletikuga kulgevaid haigusi, näiteks diabeeti, metaboolset sündroomi, maksapõletikku ja isegi tavalist külmetust.
3) Alkohol aitab lõdvestuda ja arendada inimsuhteid
Alkohol toimib eelkõige gamma-amino-võihappe retseptorile, tänu sellele on alkoholil ärevust leevendav, lõõgastav ja rahustav toime.
Lisaks sellele suudavad inimesed alkoholi tarbinuna vabamalt suhelda. Alkoholi abil on kergem sõlmida uusi tutvusi ning avada end inimestele, muutes nii suhteid lähedasemaks.
Lähedaste inimsuhete olemasolu ning oma murede kellegagi jagamise põhjuslikku seost hea tervise ja pika elueaga on tõestanud väga mitmed uuringud, näiteks see.