Andres Menind peab Jõgevamaal Pala vallas asuvas Assikvere külas lambaid. «Hetkel on põllul 220 looma ringis – need on nüüd need, mis talveks jäävad põhikarjana,» näitab ta karjamaale. Lambakasvataja on ta siin perekonna maadel viiendat aastat. Asi areneb. «Kõik on nagu hiljuti alustatud ja arenemisjärgus,» räägib Menind.
Ent pelgalt lambakasvatusega tegelemise kõrval võiks Menind olla tänaseks teinud ka arvestatavat akadeemilist karjääri. Seda juhul, kui kõik läinuks teisiti. Kuid kõik läks just nii, et Eesti Maaülikooli endine doktorant Menind kaitses küll doktoritööd, kuid tema töö tunnistati üsna kohe pärast kaitsmist plagiaadiks ja talle omistatud doktorikraad võeti ära. Menind kaebas asja kohtusse, kuid jäi seal kaotajaks. Plagiaatori tempel jääb talle veel tükiks ajaks külge.
«Olete siis plagiaati loonud või ei ole?»
«Kindlasti mitte. Ma olen teinud mitu aastat tõsist tööd,» vastab Menind otsekohesele küsimusele.
Teiselt poolelt vaadatuna nulliti tema tõsine töö ära aga mõjuva põhjendusega. Ülikooli ekspertiisis öeldi, et tema töös oli plagiaati lausa 60 protsendi ulatuses.
Selliste risti teineteisele vastu rääkivate hinnangute puhul tekib paratamatult küsimus, kuidas siis asi tegelikult oli? Kas Andres Menind elab tema töö plagiaadiks tunnistanutega paralleelmaailmas või on siin talle hoopis tõsiselt liiga tehtud?
Menind kaitses oma bioenergeetika alase töö maaülikooli tehnikainstituudi juures 2013. aasta alguses. Tema uurimise all olid näiteks põhk, silo, hein jm. Hästi lihtsalt öelduna otsis Menind vastuseid küsimustele, kuidas ja millistel tingimustel sellisest biomassist kõige paremat küttebriketti toota või kõige efektiivsemalt biogaasi eraldada. «Kes asjaga on kokku puutunud, võiks ette kujutada, kui kaua võtab aega ja ettevalmistust kolme biogaasistamise katse tulemuste saamine,» räägib Menind.