«Ehk tsiteerides Uno Lõhmust: «Siinkirjutaja ei näe argumente, miks peaks andma saatmisele kuuluvatele või kohalejõudnud sõnumitele nõrgema kaitse, kui on kommunikatsiooniprotsessis olevatel sõnumitel.» Ka siinkirjutaja ei näe neid argumente,» kirjutas Lõhmus oma eriarvamuses.
Prokurör: kindlasti ei tolereeri riigikohus võõraste kirjade lugemist
Kuigi riigikohus mõistis keskerakondlased Priit Toobali ja Lauri Laasi reedel sõnumisaladuse rikkumises õigeks, ei tähenda see riigiprokurör Inna Ombleri kinnitusel seda, nagu kohus tolereeriks teiste kirjade lugemist.
Ombleri sõnul on tal hea meel, et juba 2012. aasta suvel prokuratuuri poolt lõpule viidud kriminaalmenetlus päädis reedel riigikohtu süüdimõistva otsusega. «Riigikohus nõustus nii prokuratuuri seisukoha kui kahe esimese kohtuastme otsustega, et Priit Toobal ja Lauri Laasi tuleb süüdi mõista eraviisilisele jälitustegevusele kihutamises. Samuti tunnistas Riigikohus Priit Toobali ning Keskerakonna süüdi Keskerakonna kassasissetuleku orderite võltsimises,» märkis Ombler.
Mis puudutab otsust, et Toobal ja Laasi ei ole süüdi sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises, ei tohiks Ombleri sõnul sellest kindlasti välja lugeda, justkui riigikohus peaks lubatavaks võõraste kirjade lugemist ja nende hõivamist. «Kohus leidis, et kuigi süüdimõistetute tegudega ei otseselt rikutud sõnumisaladust, on nad rikkunud inimese põhiõigust eraelu puutumatusele,» rõhutas Ombler.
Harju maakohus ja Tallinna ringkonnakohus tegid veidi teistsuguse otsuse
Harju maakohus mõistis eelmise aasta 17. oktoobril Toobalile eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamise eest üheksa kuu ja dokumendi võltsimise eest nelja kuu pikkuse tingimisi vangistuse. Liitkaristuseks määras kohus talle üheaastase tingimisi vangistuse kolmeaastase katseajaga. Samades asjades, välja arvatud dokumendi võltsimises, süüdistatud Laasi karistuseks jäi üheksa kuud tingimisi vangistust kolmeaastase katseajaga.