Kuus aastat tagasi liikus linnalegend, et Tartu ööklubides varitseb süstlaga maniakk inimesi. Kallas selgitas, et Eestis on tõepoolest olnud juhtum, kus inimest torgati ööklubis süstlaga, milles oli väidetavalt HI-viirus. Hiljem menetluse käigus selgus, et inimene, keda torgati, HIVi siiski ei nakatunud. «Seda menetlust alustati ka ohtu asetamise järgi, kuid siis kvalifitseeriti see ümber kehaliseks väärkohtlemiseks,» kirjeldas Kallas.
Iga juhtum on erinev ja sõltub konkreetsetest asjaoludest. «Kuna seda praktikat on õnneks ikkagi väga vähe, siis mingisuguseid rusikareegleid ei ole võimalik anda,» lausus Kallas ja rõhutas, et kui aga keegi tõepoolest kedagi HIViga tahtlikult nakatab, siis selle eest saab mõistagi karistada.
Kui tuleb välja, et pärast seksuaalvahekorda nakatunud inimese partnerile tuleb see samuti täieliku üllatusena, et tal on HIV või AIDS, siis võidakse see menetlus ka lõpetada. Kohtusse minek võib samuti sõltuda sellest, kas inimene nakatub haigusega või mitte.
Kristi Rickberg leidis oma 2008. aastal kaitstud magistritöös, et HIV-spetsiifiliste paragrahvide loomine Eesti õiguskorda oleks taunitav eelkõige taoliste õigusnormidega kaasnevatest negatiivsetest sotsiaalsetest aspektidest, mis väljenduvad nakatunud isikute ebaõiglases stigmatiseerimises ning diskrimineerimises.
«Spetsiaalselt HIVi käsitleva paragrahvi plusspool seisneks küll konkreetsuses, millega oleks üheselt ning selgelt sätestatud, mis on keelatud ning kuidas selle eest karistatakse. Kuid samas peab arvestama kaasneda võiva vale signaaliga ühiskonnale, kuna vastutus nakkuse vältimise eest peaks langema eelkõige inimesele endale, ning arvamus, et mõne uue paragrahvi loomine karistusseadustikku aitaks kaasa HIVi leviku ennetamisele või kaitseks haigusesse nakatumise eest, on väär,» seisis töö kokkuvõttes. Rickberg leidis, et HIV-süütegude kvalifitseerimisel peaks jääma klassikaliste isikuvastaseid süütegusid käsitlevate sätete juurde.