Risk on see, et meie plaane nähakse täiesti valesti. Heidutus kui selline põhineb puhtalt vastaspoole psühholoogial: kuidas ta arvab, et sa käitud. Meie oma pingete leevendamise retoorika ja hoiakuga saadame selles osas ainult valesid signaale. See on ohtlik – mitte see, et meil poleks võimekust kriisile vastamiseks. Oht on selles, et me ei langeta otsust õigesti ja piisavalt kiiresti ning üritame pingeid leevendada, jättes kohapeal toimuva selle määrata, kes iganes meie vastane ei oleks.
- Mida peaks NATO tegema, kui näiteks Ida-Eestis toimuks Venemaa-meelne tänavarahutus? Kremlit pommitada vist ikka ei tasuks?
Ükskõik millises riigis ja ükskõik mis ajal võib toimuda õiguspärane meeleavaldus. Nende pärast me muretsema ei peaks, ükski riik ei peaks muretsema. Me ei tohiks rünnata sõnavabadust.
Aga kui selle algatab välisjõud, õõnestamise eesmärgiga, nii nagu me nägime Ukrainas ja võib juhtuda mujal, tuleb see tuvastada ja luubi alla võtta. Välissekkumise suhtes tuleb olla sallimatu.
Üks toimetuleku viis võiks olla näiteks see, kui paika panna lävend, mis on normaalne. Olla kohal – näiteks Narvas –, et mõista, mida kohalikud ütlevad ning kes on seal kes. Et kui midagi juhtub, suudad kohe tuvastada, kas see sündmus on osa juba olemasolevast või väljastpoolt tekitatud.
Teiseks, miks me ei võiks rajada nn hübriidvastuse meeskondi. Meeskondi, kuhu NATO liitlased võiksid koguda oma parimaid kogemusi – korra hoidmisel, kommunikatsioonis, meeleavalduste ohjeldamisel, piirivalves, luureinfo kogumisel ning sotsiaalmeedia jälgimises ja agressiivsetes vormides ohjeldamisel jne. Viise, kuidas kiiresti vastata ässitustööle, et see paljastada ja lahti harutada.
Sellised üksused tuleks rajada ettevaatavalt. Miks mitte tekitada võimalus saata kiiresti välja multidistsiplinaarne ja mitme ministeeriumi töövaldkonda puudutav rahvusvaheline üksus, kes saaks anda millelegi sellisele kiiresti professionaalse ja rahvusvahelise vastuse.
Intervjuu on tehtud tänavusel Riia konverentsil, kus Kurt Volker osales aruteluringis teemal «NATO globaalse stabiilsuse kaitsel».