Normet lisas, et vastutust ei saa panna arstile. «Selgitame, et tervishoiuteenuse osutamisel on arsti ja patsiendi vahel võlaõiguslik suhe. Lähtuvalt võlaõigusseadusest on arst, kelle poole patsient on pöördunud, kohustatud diagnoosima isikul tervisehäire ja määrama ravi ning ühtlasi mitte avaldama kolmandale isikule patsiendi loata tema terviseandmeid,» selgitas Normet. Ta jätkas, et samuti ei ole realistlik eeldada, et diagnoosimise ja ravi kõrval kontrollib arst patsiendile antud kõiki võimalikke tervisetõendeid ning nendega seotud erinevaid vastunäidustusi.
Tervisetõend muutub digitaalseks?
«Reaalselt rakendatav oleks vaid digitaalne teavitus nii arstile kui patsiendile, mis eeldab, et ka tõend oleks antud välja digitaalsena ning kõikide tervisetõendite välja andmise vastunäidustused vastavates arendustes arvesse võetud ning teavitustena lahendatud,» lisas Normet.
Tema kinnitusel ongi sotsiaalministeerium ette valmistamas relvaloa taotleja tervisetõendi digitaliseerimist järgmisel aastal, mille käigus vaadatakse üle ka tervisenõuded ja tõendi digitaliseerimisega seotud protsessid.
«Meile teadaolevalt on politsei-ja piirivalveamet on väljendanud valmisolekut arendada võimekus pärida tervise infosüsteemist tervisetõendite otsuseid, nagu seda teeb täna maanteeamet,» lõpetas Normet.
Siseministeeriumi pressinõuniku Toomas Viksi sõnul püstitati küsimus seetõttu, et tänavu oktoobri seisuga on teenistus- ja tsiviilrelvade registri andmetel Eestis 27 400 relvaomanikku, kuid relvaseaduse rakendamise aja jooksul ei ole ühtegi tervisetõendit kehtetuks tunnistatud.