Valitsus võib erandi kehtestada, kui omavalitsusüksused asuvad hajaasustuse piirkonnas, mis moodustab loogilise terviku. Sealjuures peaks omavalitsuse pindala moodustama vähemalt 900 ruutkilomeetrit ja seal peab elama vähemalt 3500 elanikku. Erand kohaldub ka arvukate osapooltega ühinemistele, kui ühinevad vähemalt neli kultuuriliselt ja geograafiliselt seotud omavalitsust.
Erandid on kohaldatavad ka meresaartele, näiteks Kihnu, Ruhnu, Muhu ja Vormsi vallale.
Erandit võib kohaldada ka omavalitsustes, mis vastavad ühinemisläbirääkimiste alguses 5000 elaniku kriteeriumile, kuid mille elanike arv on rahvastiku vähenemise tõttu langenud 1. jaanuariks 2018 alla 5000 elaniku piiri.
Aas rõhutas, et valitsus kaalub kõik erandid põhjalikult läbi. «Ükski omavalitsus ei saa automaatselt eeldada, et mahub erandi alla,» lausus ta.
Omavalitsused toetavad radikaalse haldusreformi läbiviimist
Eksperdid kohtusid septembris ja oktoobris kõigi maakondade omavalitsuste esindajatega, kohtumistes osalesid praktiliselt kõigi Eesti omavalitsuste esindajad. Kokku osales kohtumistel üle 600 inimese.
Umbes kolmel neljandikul aruteludest jäi kõlama seisukoht, et tulevikus peaksid olema praegusest oluliselt suuremad omavalitsused, kus elab vähemalt 5000 inimest. Tihti rõhutasid omavalitsuste esindajad, et täpse numbri fikseerimine pole mõistlik, kuna see sõltub kohalikest eripäradest.
Kõige sagedamini leiti kohtumistel, et igasse maakonda võiks jääda alles keskmiselt 2-3 omavalitsust. Suuremat omavalitsuste arvu näevad valdade esindajad viies suuremas maakonnas – Harjumaal, Lääne-Virumaal, Ida-Virumaal, Tartumaal ja Pärnumaal.
Eksperdid küsisid kohtumistel osalejatelt hinnanguid omavalitsuste arvu kohta eri maakondades ning tulemuste võrdlemise selgus, et keskmiselt näevad omavalitsuste esindajad haldusreformi järel praeguse 213 omavalitsuse asemel Eestis 67 omavalitsust. Harjumaale võiks vastajate hinnangul alles jääda kümme, Pärnumaale ja Tartumaale kaheksa, Ida-Virumaale seitse, Lääne-Virumaale kuus, Valgamaale ja Viljandimaale neli, Jõgevamaale, Läänemaale, Raplamaale ja Võrumaale kolm ning Hiiumaale, Järvamaale, Põlvamaale ja Saaremaale kaks omavalitsust.