Postimees avaldab peakannatanu Teet Järvekülje kriitika uurimise tegematajätmistele.
Formaalseid uurimistoiminguid hakati prokuratuuris tegema siis, kui pankrotipesa hakkas ise tõendeid koguma ja neid prokuratuurile edastama ning teema võtsid üles ajakirjanikud. Asjaga tegeles sisuliselt prokurör Martin Tuulik, kes tegi ka sisulist koostööd kannatanuga, st suhtlus oli kahesuunaline. Kahjuks Tuulik taandati selle asja uurimiselt. Asjaga tegelema hakanud prokurör Vallo Kariler eiras kõiki võimalikke tunnistajaid (neid ei kuulatud üle), mis oleksid viinud poliitikuteni.
Põhja ringkonnaprokuratuur:
Martin Tuuliku vahetamine Vallo Karileri vastu tulenes sellest, et Tuuliku töökoormus oli väga suur ning tal oli raske Autorollo menetlusega põhjalikult tegeleda. See tingis vajaduse anda menetlus üle suure kogemusega vanemprokurörile, kel oli korraga juhtida vähem menetlusi.
Autorollo osa vara läks Rain Rosimannuse sõbra Margus Tambergi ettevõttele Rekka Veli OÜ, kus Väino Pentus kasutas seda pikka aega edasi. Loogiline olnuks uurida, kuidas ja miks Autorollo vara sinna jõudis ja kes sellest kasu sai.
Üle jäeti kuulamata Keit Pentus-Rosimannuse autojuht, kes vormistas isiklikult Autorollost õigusvastaselt välja viidud Fordi kindlustusi (selle omastamise episoodis on Väino Pentus ka kohtu all), jäeti esitamata tunnistajatele (nendele, kes asjaolusid arvestades pidi poliitikutega kokku puutuma) küsimused poliitikute rolli kohta.
Kriminaalasjas ei uuritud sisuliselt riigikogu ülekandeid (kes neid tegi), samuti ülekandeid, mida tehti öisel ajal Keit Pentus-Rosimannuse nimel olnud IP-aadressidelt (loogiline, et Pentus-Rosimannus oleks tunnistajana välja kutsutud enne kellelegi kahtlustuste esitamist ja talle oleks vastavad küsimused esitatud).
Miks hoidus prokuratuur kramplikult ise tõendite kogumisest ja sisuliselt kõik olulised tõendid on need, mida kannatanu tsiviilasjas kogus? Miks jättis prokuratuur kasutamata läbiotsimise võimalused tõendite hankimisel – kannatanu viitas korduvalt kohtadele, kus olid tõendid.
Prokuratuur:
«Osa kannatanu soovitud toiminguid oleme ka rahuldanud,» ütleb prokurör Vallo Kariler. Toimingute läbiviimisel ja kannatanu taotluste rahuldamisel lähtutakse konkreetsete kuritegude asjaoludest, sealjuures tuleb arvestada ka kuriteost möödunud aega (avalduse tegi pankrotihaldur ligi kaks aastat pärast võimaliku kuriteo toimepanemist). Kriminaalasjas kogutud tõendid viitasid algusest peale Väino Pentusele kui kuriteo toime pannud isikule.
7. detsembril 2012 kell 8.18 said prokurörid Maria Entsik ja Ruta Rammo pankrotihalduri esindajalt e-kirja, millega antakse teada, et vandeadvokaat Siim Roode ähvardas vandeadvokaat Olavi-Jüri Luike: «Sina ja Ingmar Pärn (Autorollo suurim võlanõudja – toim) on Eesti poliitilise esipaari poolt võetud isiklikule sihikule ja niimoodi seda asja ei jäeta.» Nimetatud ähvardust, mis tehti «poliitilise esipaari nimel», ei uuritud/kontrollitud kunagi. Menetluse juures vastavat avaldust pole.
Prokuratuur:
Antud kirjast ei saa rääkida kui «ähvardamisest» karistusseadustiku mõistes.
1. oktoobril 2013 keeldus prokurör tunnistamast kannatanuks pankrotiprotsessi peamist võlausaldajat OÜd Port One. Kannatanu protestis ja 21. jaanuaril 2014 tunnistas riigiprokuratuur Port One OÜ kannatanuks. Kas prokurör sõdis meie vastu seetõttu, et kannatanu tõstis korduvalt üles küsimuse, miks poliitikute rolli ignoreeritakse ja miks uurimine on vaid formaalne?
Prokurör Vallo Kariler:
«Minu seisukoht oli, et kui kuriteo sisuks on maksejõuetuse tekitamine, siis selles asjas ei saa olla kannatanuks võlausaldaja. Kuna riigiprokuratuur otsustas teisiti, siis edaspidises menetluses käsitleti Port One OÜd kannatanuna.»
21. märtsil 2014 esitas OÜ Port One riigiprokuratuurile kaebuse ja taotluse prokuröri taandamiseks ja kriminaalasja riigiprokuratuuri järelevalve alla võtmiseks. Kannatanu põhjendas taotlust sellega, et prokurör Kariler ei tegele asja uurimisega sisuliselt. Neli päeva hiljem toimus riigiprokuratuuris kohtumine, kus osalesid riigiprokurör Tristan Ploom ja kannatanu poolt Teet Järvekülg ning vandeadvokaadid Olavi-Jüri Luik ja Kristi Rande. Meile väideti, et asja uuritakse piisava põhjalikkusega ja kindlasti esitatakse kahtlustus Rain Rosimannusele. Nimetatust tulenevalt palus Tristan Ploom, et kannatanu ei vaidlustaks prokuröri mittetaandamist ja seetõttu ei pidanud ta ka sisulist vastust meie taotlusele. Tagantjärele teame, et kahjuks kriminaalasjas poliitikute rolli ei uuritudki, prokuratuuri väide Rain Rosimannusele kahtlustuse esitamise kohta osutus valetamiseks.
Riigiprokuratuur:
Tegemist oli kannatanuga vestlemise käigus järelevalveosakonna prokuröri poolt esitatud esialgse arvamusega, see ei olnud ega saanudki olla kindel lubadus ega menetlusotsus. Tuleb märkida, et menetlus oli sel ajal veel pooleli ning tõendid kogutud alles osaliselt. Lõpliku hinnangu prokuratuuri poolt kriminaalasjas kogutud tõenditele annab menetlust juhtiv prokurör kohtueelse menetluse lõpus. Alles siis otsustatakse, kas, kellele ja milles ulatuses saab süüdistuse esitada.
Veel 4. aprillil 2014 tundus prokuratuur Autorollo asjast sisuliselt huvitatud olevat, kuna kannatanu esindajal paluti tulla riigiprokuratuuri koos Autorollo SEB internetipanga kasutamise andmetega ja riigikogu ülekannetega. Need materjalid sai prokuratuur teist korda (need olid enne juba prokuratuuri edastatud). Hiljem kannatanule tutvustatud kriminaalasjas puuduvad aga mistahes viited, et neid asjaolusid oleks üleüldse uuritud.
Prokuratuur:
Siinkohal kannatanu eksib: riigikogu IP-aadressidelt tehtud ülekandeid on uuritud ning sellekohane info on kriminaaltoimikus olemas.
Kannatanu viitas kirjalikult korduvalt prokuratuurile, et osa episoode on aegumas ja osa juba aegusid – sellest hoolimata asjaga ainult venitati. Täna oleme olukorras, kus süüdistatava kaitsja viitab võimalikule aegumisele. Kas see oligi prokuratuuri eesmärk? Kes vastutab, kui kohus peaks leidma, et poliitiku isa või äripartnerit ei saa aegumise tõttu karistada? Kas see on juhus?
Prokurör Vallo Kariler:
Oleme omalt poolt astunud samme majanduskuritegude menetlusaja lühendamiseks. Tegu on tihti keerukate menetlustega, nende uurimine oleks kiirem ja tõhusam, kui teave võimalike kuritegude kohta jõuaks õiguskaitseasutustesse võimalikult kiiresti. Prokuratuuri hinnangul ei ole kõnealune kuritegu kindlasti aegunud.
Hoolimata suurest infohulgast Rosimannuste puutumusest ja teema avamise tähtsusest ühiskonnale, ei teinud prokuratuur kahe aasta vältel midagi, et aru saada poliitikute panusest või «mittepanusest». Väino Pentus sai kahtlustuse 26. juunil 2014. Keit Pentus-Rosimannus jõudis prokuratuuri tunnistusi andma 9. septembril 2014, kus ta keeldus tunnistusi andmast, kuna tema isa on kahtlusalune. Rain Rosimannus jõudis prokuratuuri 30. septembril 2014, kus ta keeldus tunnistusi andmast, kuna tema äi on kahtlusalune.
Prokuratuur:
Kuna kõnealuses kriminaalasjas on algusest peale uuritud Väino Pentuse seost Autorollo maksejõuetuse tekitamises, ei ole kahtlustuse esitamise kuupäev antud juhul oluline – Keit Pentus-Rosimannus oleks saanud ka varem keelduda tunnistuse andmisest oma isa vastu. Samuti oli Rain Rosimannusel ka varem võimalik keelduda oma äia vastu tunnistuste andmisest.