Valitsus ei lisanud eelnõule viidet Tartu rahulepingu kehtivusele, mida taotles Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimees, sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna.
Peaminister Taavi Rõivas kinnitas valitsuse pressikonverentsil, et valitsus ei lisanud lepingutele ühtki preambulit, poliitilist deklaratsiooni ega uut nõudmist. Küll täiendati tema sõnul eelnõu seletuskirja, mis muudeti sarnasemaks sellele, mis esitati riigikogule eelmisel aastal. Tema kinnitusel tunnustatakse Tartu rahulepingut ja mõistetakse, et konkreetsed piirilepingud puudutavad üksnes piiriga seotud küsimusi.
Rõivas avaldas heameelt, et valitsuses ei ole erimeelsusi selles, et piirilepingud tuleb ratifitseerida. Tema sõnul annaks lepingute jõustumine Eesti inimestele kindlustunde, et meil pole oma naabritega üksteisele territoriaalseid nõudmisi ja meil on selgus majas, kust piir kulgeb. Samuti on parlamentides ratifitseeritud piirilepingud vajalikud, et nende alusel täpselt maha märkida Eesti-Vene piir.
Lõplik kinnitus tuleva aasta augustiks
Välisminister Marina Kaljurand ütles ajakirjanikele, et arutas piirilepingute küsimust septembri lõpus ka Venemaa välisministri Sergei Lavroviga kohtudes. Tema sõnul lepiti kokku, et parlamentides jätkatakse ratifitseerimisprotsessi ja püütakse seda teha võimalikult sünkroonis.
Ajapiiriks on Kaljuranna sõnul järgmise aasta september, kui toimuvad Venemaa riigiduuma valimised. Ta märkis, et kui selleks ajaks ei ole lepped ratifitseeritud, kukub eelnõu riigiduuma menetlusest välja, nii nagu juhtus sellega tänavu kevadel riigikogus.
Kaljurand kinnitas ka, et valitsuse tänasel istungil ei muudetud sisuliselt ei lepingut, ratifitseerimisseaduse eelnõu ega selle seletuskirja, kus olid Tartu rahulepingu kehtivust ja Eesti õigusjärglust puudutavad põhimõtted ka varem kajastatud. «Mida me tegime valitsuse istungil, me lisasime lõigu, kus seesama on öeldud teiste sõnadega, veel kord üle korratud. Midagi sisuliselt muudetud ei ole,» ütles ta.