Postimehe arvamusportaalis pälvis palju tähelepanu kolumnist Andrei Kuzitškini artikkel, milles ta kirjeldab vastuseisu eesti ja vene keele vahel. Kuidas Teie hinnangul võiks seda lahendada?
See ei ole õige olukorra hinnang, ajaloos aga pole see vene keele puhul olnud reeglina mingi seis, vaid pealetung ja taandumine. Soome-ugri keeled on siin olnud vahest suurimad kaotajad. Muud lahendust siin pole kui riiklik eesti keele kaitseala, mille eeskirjad on Eesti põhiseadus ja keeleseadus. Vene keele kaitse toimub Vene seadustega ja selleks on tal oma territoorium enam kui 100 miljoni kõnelejaga pluss miljonid kõnelejad selles väljaspool.
Kuzitškin leiab, et venelastele koolis eesti keele õppe pealesundimine on vale. Mis Teie arvate?
Mulle kangastub seepeale heatahtlik karu, kes tahab sõpra kärbestele virutades aidata, aga ei märka, et lööb fataalselt ka sõpra. Kuzitškini heade soovide järgi saaksid pihta nii pisike eesti sõber kui siinne vene oma.
Kindlasti oleks venelastel mugavam õppida emakeeles, ent see on lühiajaline, sest seda raskem on pikaajaliselt. Keeleõpe peaks olema varasem ja signaalid, mida poliitikud siin riigikeelega seoses jagavad, ühesed. Hea eesti keele oskusega venelased teenivad eestlastega võrdselt ja on otsitud tööjõud, keeleprobleemi korral tekib aga palgalõhe.
Vene koolide õpilaste värskeimad eksamitulemused on paranenud, eesti keele üleminek ei ole neid halvendanud, nagu väidetakse, seda ka praegu erandeid küsivate koolide tulemused. Eriti hästi läheb varakult keelekümblust saanutel. Vastavalt läheb neil paremini ka elus.