Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa
Saada vihje

Peegelpindade tõttu hukkub maailmas sadu miljoneid linde

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Nele-Mai Olup
Copy

Viimastel päevadel on Tallinnas leitud palju hukkunud või oimetuid linde, mille on põhjustanud kokkupõrge hoonete ja suurte klaasfassaadidega, Eesti Ornitoloogiaühing soovitab klaaspinnad muuta lindudele nähtavamaks.

Linde on leitud Tornimäe kõrghoonete juurest, Rottermanni kvartalist ja mujalt, enamik lindudest on musttihased, kellel toimub praegu massiline ränne. Ei vasta tõele meedias levinud eksitavad uudised nagu oleks tegemist purjutavate või peatäit välja magavate lindudega. Lindude kokkupõrked hoonetega juhtuvad sellepärast, et paljud liigid ei taju klaasi takistusena ja neid eksitab klaasilt peegelduv taevas ja puud, teatas Eesti Ornitoloogiaühing.

Juba põrutuse saanud või linnas segadusse läinud linnud võivad lennata ka vastu mittepeegelduvaid pindu. Kokkupõrge võib linnule lõppeda nii kerge põrutuse kui ka raskema vigastuse ja hukkumisega. See probleem esineb paljudes suuremates linnades ja nii hukkub maailmas ornitoloogiaühingu andmetel aastas sadu miljoneid linde.

Lindude ränne alles algas ning kestab oktoobri keskpaigani, mistõttu võib taolisi juhtumeid esineda veel. Lindude kokkupõrkeid klaaspindadega saab vähendada, kui muuta suuremad klaaspinnad lindudele nähtavaks. Selleks võib ette tõmmata kardinad, kleepida ohtlikele akendele paberist kaunistusi või märgistada aknaklaasid maalriteibiga.

Püsivamateks lahendusteks on madala peegeldusteguriga ja dekoorklaaside kasutamine ning akende katmine peegeldust vähendava kilega. Rohealade läheduses ja rannikul on hoonete rajamisel soovitatav kasutada spetsiaalseid lindudele nähtavaid klaasitüüpe, näiteks Ornilux klaasi.

Leides uimase linnu, tuleb ta tõsta ohutusse kohta maapinnast pisut kõrgemale, näiteks aiale, puuoksale või põõsasse, kus ta on kaitstud otsese päikese eest ning ei ole lihtsalt kättesaadav kassidele ega teistele röövloomadele. Kui lind on saanud vaid kerge põrutuse, võib ta toibuda ja jätkab rännet.

Tallinna keskkonnaamet kaardistab Tallinnas lindudele ohtlikke hooneid, mille juurest on leitud palju uimaseid, vigastatud või hukkunud linde. Selleks tuleb keskkonnaametit leitud lindudest teavitada aadressil keskkonnaamet@tallinnlv.ee või telefonil 640 4572. Leitud lindude liiki aitaks määrata ka lisatud foto.

Tagasi üles