Kuna haigust edasikandvaid metssigu on Lätis ja Leedus sama palju kui Eestis, leidis Eesti Maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi nakkushaiguste osakonna juhataja Arvo Viltrop, et Eestis ei suudeta katku levikut tõkestavaid bioohutusmeetmeid piisavalt efektiivselt rakendada. «Fakte vaadates on selge, et me saame oluliselt halvemini hakkama kui lätlased ja leedulased, mulle jääb selline tunne, et me kas ei oska või ei taha asjaga piisavas mahus tegeleda,» sõnas Viltrop.
Viltropi arvates võib lätlaste suurem efektiivsus tuleneda sellest, et nendeni jõudis seakatk oluliselt varem ning seetõttu omavad lõunanaabrid pikemat kogemust taudiga võitlemisel. «Läti ja Leedu said oma vitsad kätte kohe kui epideemia nendeni jõudis,» märkis ta. «Kuna haigus meid pikka aega mingi ime läbi ei puudutanud, siis jäime just kui unelema ega võtnud ennetavalt vajalikke meetmeid tarvitusele,» märkis ta. «Ma loodan, et nüüd kui esmane šokk on üle elatud, õpime ka meie,» lisas Viltrop.
Läti toidu- ja veterinaarameti direktor Edvins Oslevskise sõnul avastati eelmisel aastal ka Lätis suurematest farmidest 32 katkukollet, mille tulemusena hukati 583 siga. Pärast seda kehtestati kõikidele seakasvatajatele väga ranged bioohutusnõuded, mida Toidu- ja Veterinaaramet pidevalt kontrollib. «Ligi 88 protsenti meie farmidest on sellised, kus kasvab alla kümne sea, ka nemad peavad suurfarmidega võrdsetel alustel järgima väga rangeid reegleid,» kinnitas Oslevskis. «Enne esimest haigusepuhangut ei järgitud osades majapidamistes mitte mingeid ohutusnõudeid ning ka seadusandlus ei reguleerinud seda,» viitas ta sellele, et olukord on radikaalselt muutunud.