Ta tegi seda jälle. Nii kõlab mu tunnustus lavastaja Roman Baskini järjekordsele meistriteosele pärast Rakvere linnuses lavastatud «Hamletit» ja Kõue mõisas selgi suvel nähtavat «Preili Julie’d». Kuid olgem täpsed: kokku peavad saama geniaalne näitekirjanik, vaatajaid kütkestav tekst, rolli kehastamiseks pühendunud näitlejad ning lavastaja, kes selle teksti leiab, näitlejad valib ja uueks, lavastuslikuks tervikuks loob.
Tellijale
Naerutav kurbmäng Villa Müllerbecki õuel
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ja «Miljonite lemmikus» on nad kokku saanud. Sir Alan Ayckbourni kohta loeme, et elavatest inglise draamakirjanikest on tema teoseid Shakespeare’i kõrval enim lavastatud. Joel Sanga tõlkijameisterlikkust aimub inglise huumori ja (enese)iroonia nüansirikkas ülekandes eesti keelde. Lavastuse tehniline nõudlikkus väljendub selles, et teatriversioon eeldab basseini lavale toomist. Villa Müllerbeckil on see looduslikult olemas Kaarna järve näol, millest väike segment eraldatud hotelli külalistele. Tükk nõuab aga, et basseini uputakse lausa mitu korda, nii et lavastaja on pidanud mustkunstnikuna välja mõtlema, kuidas selles uppumises näitlejad ikka ellu jääksid.