«Olukord on natuke kurb, sest hooldusperede arv väheneb kahjuks. Arvame, et üks põhjus on selles, et uusi peresid ei ole mõnda aega tekkinud – need, kes 2000. aastate alguses kasulapsi võtsid, on nüüdseks oma missiooni täitnud ega võta enam lapsi juurde,» sõnas sotsiaalministeeriumi hoolekande osakonna nõunik Elmet Puhm.
Ehkki vanemad võtavad lapse endale pere liikmeks, on seaduse ees lapse hooldusele võtmine sotsiaalteenus – sõlmitakse leping ja riik maksab hooldusperele 3000 krooni kuus, et pere ei peaks ainult enda raha eest last suureks kasvatama. Sellele lisanduvad peretoetused nagu kõigile teistele peredele.
Millal võõras laps lapsendatakse ja millal hooldusele võetakse, sõltub Puhmi sõnul ilmselt peamiselt bioloogilisest perest. «Kui on näha, et bioloogiline pere kohe kindlasti ei tule «august välja», püütakse lapsele eelkõike leida lapsendaja. Kui aga vanematel on lapse hooldusõigusi vaid piiratud, ei saa teda lapsendada ning siis otsitakse talle hoolduspere, kellega sõlmitakse leping,» selgitas ta.
«Palju on ka juhtumeid, kus esialgsest hooldamisest kasvab lõpuks välja lapsendamine.»
Probleeme tekitavad suured ootused
«Probleemid on seotud sellega, et peredel on esialgu ootused lastele suured. Pered läbivad küll koolituse, kus ohtudest räägitakse, aga eks ikka kujuneb tegelikkuses teisiti välja. Kui ootused ei täitu, ongi esimene tagasilöök, sest nad tahavad lastele parimat,» rääkis Puhm.
Rohkem probleeme tekib just siis, kui lapsed jõuavad teismeikka. Siis vajatakse rohkem ka ümbritseva tugivõrgustiku abi ja kui see puudub, jäädakse oma muredega üksi hätta. «Riik kahjuks pole siiani suutnud väga head tugisüsteemi välja töötada, et hoolduspered oleks paremini toetatud,» tõdes Puhm. «Seetõttu põlevad mõned pered aeg-ajalt läbi, kui tunnevad, et ei saa vastutusega hakkama.»