Afganistani missioon on kogu NATO, ja Eesti sealhulgas, julgeoleku kaitsmise operatsioon. Ja see, kui paljud NATO-sse mittekuuluvad riigid (alates Soomest ja Rootsist ning lõpetades Austraalia ja Gruusiaga) peavad samuti vajalikuks sellel missioonil osaleda, näitab ilmekalt, kui paljusid puudutab ja mõjutab Afganistan.
Lugupeetud kaitseväelased,
nagu te ilmselt teate, olin ise eelmisel nädalal Afganistanis, et kohtuda meie kaitseväelaste, Afganistani juhtkonna ja liitlaste esindajatega. Üks teema, mida kõikidel kohtumistel ka läbi käis, oli võõrvägede lahkumise graafik.
Siinkohal refereeriksin ISAFi vägede komandöri, Ameerika kindralit David Petraeust, kes avaldas mõistmatust konkreetsete lahkumistähtaegade lubamise üle.
Põhjust selliseks pahameeleks on piisavalt, sest täpsete lahkumistähtaegade lubamine tõstab Talibani moraali ja usku, et kui nad veel natuke vastu peavad, siis ongi võit nende. Ning vastupidi, suurendab ebakindlust tsiviilelanikkonnas, kes pärast kolmekümmet aastat sõda peab kõige olulisemaks stabiilsust.
Mõistagi aga ei tähenda see, et missiooni olemus ajaga ei muutuks. On täiesti reaalne, et mida enamates piirkondades saame anda vastutuse julgeoleku eest üle afgaanidele, seda vähem vajame lahinguüksusi ja seda enam peame panustama Afganistani sõjaväe ja politsei koolitamisele.
Samuti peame teadma, et lisaks sõjalisele elemendile on Afganistanis edu saavutamiseks vajalik tugev tsiviilpanus. Ilma tugeva tsiviilühiskonnata ei ole stabiisus võimalik. Stabiilsus tähendab lisaks julgeolekule ka majanduslikku stabiilsust. See tähendab töökohti, kooliharidust lastele, arstiabi ja kõike muud seda, mis meie jaoks on igapäevane, aga Afganistanis veel paraku kaugeltki mitte.