«Andmevahetuseks maaga on ajaliselt väga lühikene aeg, mil tuleb korraga saata alla väga palju andmeid. Võtmeküsimuseks on pikslite liitmine piltideks juba kosmoses, mis võib osutuda keeruliseks piiratud energia ning arvutusvõimsuse juures. Info saatmisel kosmosest «pakkimata» kujul oleks jällegi vaja oluliselt rohkem andmemahtu,» ütles Telegrupi juht Ivo Remmelg.
Just see ongi põhjus, miks enam ei piisa andmeside pidamiseks Maaga vaid Eesti esimese satelliidimissiooni ESTCube-1 puhul kasutatud UHF-sidest, mida tuntakse televisiooniedastusel detsimeeterlainealana ja mille sagedusvahemik on 300–3000 MHz.
Käesolevas projektis luuakse juurde ühenduskanal X-ribal, mis töötab sagedusel 10 GHz ning mis olenevalt pardal saadaolevast energiast ja kasutamiseks eraldatud sagedusribast võimaldab andmesidekiirust 500 Kbit/s – 5 Mb/s.
«Pole sugugi paha tulemus, kui väikseim vahemaa jaama ja satelliidi vahel on 600 kilomeetrit ja maksimaalselt 3000,» tõdes Remmelg.
Lisaks tuleb arvestada, et signaali kättesaamiseks peab satelliit olema maajaama suhtes kahe- kuni viiekraadise täpsusega õiges asendis ja satelliitantenn Maa peal satelliidi suhtes ühekraadise täpsusega õiges asendis.
«Tõeline väljakutse ongi kõikvõimalike asendite paikasaamine. Ühelt poolt peavad olema kaamerad ülitäpselt suunatud pildistatavale objektile, teiseks suundantenni täpne asend andmeside vahetamiseks maajaamaga ning kolmandaks veel päikesepaneelide asend Päikese suhtes,» selgitas Ivo Remmelg. «Tehnilisi väljakutseid on tõeliselt palju.»
Energia saamiseks on satelliit nimelt varustatud päikesepaneelidega, mis annavad kõige rohkem energiat risti Päikese poole suunatuna. «Satelliidil on energiat roppu moodi vaja, kuna seda nõuavad eelmise satelliidi ESTCube’iga võrreldes erinevad ja kohati ka keerulisemad funktsioonid,» ütles Telegrupi juht Remmelg.