Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa

Neeme Korv: nähtamatu avalik arvamus

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Neeme Korv
Neeme Korv Foto: Liis Treimann

Ajaloolane Eric Hobsbawm nimetas 20. sajandi äärmuste ajastuks. Sama väljendit saab edukalt kasutada ka käesoleva sajandi teise kümnendi üleilmastunud maailma kohta. Globaalses meediaruumis ning kõigis väiksemates ruumides selle sees kõlavad vastu äärmused. Kunagisest «viimasest veerust» lehesabas on saanud praegusaja meedias fookus, argumenteeritud analüüs on nišiasi. Lajatus paistab silma ja sellele mängitakse.

Avaliku arvamuse kujunemist on meediateoreetikud alati kirjeldanud eri etappide kaudu, mis kõik nõuavad teatud aega – kuni mõistliku otsuse langetamiseni. Võimalik, et etapid on ka praegu kuigivõrd tunnetatavalt alles, kuigi nähtavalt joonistuvad need enamasti välja selgete vastandpoolustena. Nagu must ja valge. Jääb mulje, nagu poleks kahe võrdse osapoole vahel mingisugust ühendavat silda.

Võtame või sellesama pagulaste teema koos kõikvõimalike haruteemadega. Kärehäälne poliitik A visandab avalikkusele pildi, kuidas meist sõidetakse üle, võõrad inimesed saabuvad meie elutuppa, võtavad meie maa, töö ja leiva. Kui siis mõõdukam ja ratsionaalsem poliitik B loobub valitsusvastutust kandes selgitamast, peljates neid, kes justkui seisavad kärehääle selja taga, pole ta paraku sugugi parem kui A, keda ta järjekindlalt «populistiks» sildistab. Äkki otsiks, millele toetuda?

Tagasi üles