Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit
Saada vihje

President Ilves: õigusriik on nagu hea auto

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Martin Šmutov
Copy
President Toomas Hendrik Ilves.
President Toomas Hendrik Ilves. Foto: Vabariigi Presidendi Kantselei

Eesti president Toomas Hendrik Ilves ütles täna õigusteadlaste päeval, et õigusriik on nagu hea auto, mis vajab pidevat hooldust, logisevate kruvide pingutamist ja kulunud osade asendamist.

«Üldjuhul sellest piisab. Pole vaja uut autot osta ega olemasolevat ümber ehitada,» sõnas ta.

President Ilves toonitas, et tänaseks peaks olemas möödas õiguskorra hoogtööna ehitamise aeg ja tuleks seada uued eesmärgid, kus seaduste hulga asemel tegeletaks nende sisu ning otsese ja kaudse mõjuga.

«Õigus peab looma erinevate huvide tasakaalu, taotlema õiglust, olema suunatud tänaste ja tulevate põlvede heaolule,» sõnas Ilves. «Kui seadustest saab relv lühiajalises poliitilises võitluses, siis me kaugeneme õigusriigi alusmõtetest.»

Vaja on ausust

Ilves avaldas lootust, et ükski õiguse rakendaja ei pane toime korruptiivset tegu ja need, kes nõrga personalivaliku aastail eksikombel kohtunikuametisse sattusid, täna enam õigust ei mõista.

«Kohtunikuametisse võivad pääseda vaid oma eriala silmapaistvad esindajad; need, kes on teinud kohtunikueksami laitmatult ja on kahtlusteta ausad,» rõhutas ta. «Särava mõistuse ja eetilisuse nõue ei kehti mõistagi üksnes kohtunike, vaid kõigi kohta, kelle kätes on teiste inimeste saatus. Tänaval patrulliva politseinikuga alustades ja presidendiga lõpetades.»

Seadused uurimiseks

Ilves tegi ettepaneku, et näiteks kolm aastat pärast seaduse jõustumist võiks see läbida interdistsiplinaarse analüüsi seaduse tegelikust mõjust ühiskonnale. Presidendi hinnangul võiks selliseid uurimistöid ministeeriumide ja mõttekeskuste kõrval läbi viia ka rahvusülikool ja teised avalik-õiguslikud ülikoolid, muuhulgas saaks just selliseid töid toetada teadusrahade jaotamisel.

Ilvese hinnangul on analüüsi tulemus ilmne: normid, mida ei ole vaja, mis ei toimi või mis ei saagi toimida, või mis on otseselt kahjulikud või silmakirjalikud, võiks julgesti kehtetuks tunnistada.

Tagasi üles