Arutelust võtsid osa ELAKi liikmed, ministeeriumide esindajad, Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juhid ning riigikogu õiguskomisjoni, põhiseaduskomisjoni ja väliskomisjoni liikmed.
«Meeleolud on üldiselt sellised äraootavalt murelikud,» ütles Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees, reformierakondlane Kalle Palling pärast arutelu lõppu. Ta lisas, et Vahemerel toimuv on väga tõsine probleem, mistõttu tuleb Euroopa Liidul tervikuna nende küsimustega tegeleda.
EKRE valmis meeleavaldusteks
«Kindlasti me ei saaks rääkida sellest, et me ei peaks rohkem [pagulasi vastu] võtma ja sellisel hulgal, sest Eesti on olnud siin väga tagasihoidlik seni vastuvõtmise küsimuses,» märkis Palling, juhtides tähelepanu, et seetõttu on ka esialgse kava järgi meie kvoodinumber väiksem kui näiteks põhjanaabril Soomel.
Komisjoni aseesimehe Jaak Madisoni (EKRE) arvamus põgenikeküsimuses erineb kolleegist aga täielikult. Ta ütles juba aprilli lõpus, et «me ei pea kandma kahjusid selle tõttu, et mõni Lõuna-Euroopa riik ei suuda enda piiri valvata» ning tänane arutelu teda meelt muutma ei pannud.
«Eks aeg annab arutust,» ütles Madison vastuseks küsimusele, kas EKRE kavatseb kvoodiplaani vastu võidelda, juhul, kui see tõepoolest vastu võetakse. «Kui asi läheb praeguse stsenaariumi kohaselt, siis kindlasti tuleb EKRE initsiatiivil ka demonstratsioone ja meeleavaldusi.»
Sotsiaalkaitseministrit tänasel arutelul asendanud Triin Raag, sotsiaalministeeriumi hoolekande osakonna kohalike omavalitsuste teenuste ja toetuste juht, selgitas, et Eesti võimekuse hindamine pagulaste vastuvõtmise osas vajab analüüsi, mis täna ka valmimisel on.