Päevatoimetaja:
Georgi Beltadze
(+372) 507 3066
Saada vihje

Aasta keeletegu on eesti keele e-õppe kursus «Keeleklikk»

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Meribel Sinikalda
Copy
Aasta keeletegu on eesti keele e-õppe kursus «Keeleklikk».
Aasta keeletegu on eesti keele e-õppe kursus «Keeleklikk». Foto: www.keeleklikk.ee

2014. aasta keeleteokonkursil pälvis nii peaauhinna kui rahvaauhinna eesti keele e-õppe kursus «Keeleklikk». Mahukas ja mitmekesine e-keskkond Keeleklikk pakub võimalust iseseisvaks eesti keele õppimiseks vene- ja ingliskeelsetele õppijatele. 

Kaks tiitlit võitnud keeleteo tegijad on Leelo Kingisepp ja Marju Ilves. Auhinnad andis võitjatele üle haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski. Keeleteokonkursi lõpuüritusel, mis seekord toimus Põltsamaa Ühisgümnaasiumis, tunnustati ka teisi auhinnakandidaate. 

2014. aasta tiitlile kandideeris 18 mullust keeletegu. Et peaauhinna ja rahvaauhinna pälvis sama tegu, juhtus kolmandat korda konkursi üheksa-aastase ajaloo vältel. Rahvaauhind selgitati avaliku hääletuse teel, mis kestis kuu aega. Peaauhinna valisid – nagu juba tavaks saanud – taasiseseisvunud Eesti haridus- ja teadusministrid.

Ministrid tõstsid kandidaatide seast esile ka Võru Instituudi korraldusel valminud «Eesti-võru sõnaraamatut».

Rahvahääletusel osalejaid ligi neli tuhat

Rahvahääletusel osalejaid oli 3931 (eelmisel aastal 1766; 2007. aastal ehk esimesel korral, kui valiti keeletegu 2006, oli hääletajaid 143). Kokku anti tänavu 4849 häält – hääletada võis ka mitme keeleteo poolt.

Rahvahääletuse võitnud «Keeleklikk» sai 898 häält. Järgnesid rootsikeelne eesti keele grammatika «Estniska från grunden» 877 häälega ning uus piiblitõlge tänapäevases eesti keeles 716 häälega.

Esikümnesse mahtusid veel: välismaal elavate eesti laste e-põhikooli «Üleilmakool» loomine (285 häält); eesti keele - eesti viipekeele sõnastik (260 häält); pilteepose «Kalevipoeg - Kalõvipoig» I osa väljaandmine (254 häält); üleriigiline gümnaasiumiõpilaste kõnevõistlus «Kuldsuud Põltsamaal» 15! (223 häält); eesti-võru sõnaraamat (220 häält); Vikerraadio e-etteütlus (184 häält); raamat «Sõnalood. Etümoloogilisi vesteid» (171 häält).

«Keeleklikk» on üks edukaimaid eestlaste loodud e-õppe projekte Eestis, koondades üle 27 tuhande eesti keele õppija üle maailma. Neist ligikaudu 20 000 õpib eesti keelt vene keele baasil ja 7000 inglise keele alusel. Kursus on kättesaadav aadressil www.keeleklikk.ee. 2012. aastal avati keskkond venekeelsetele ja 2014. aastal ingliskeelsetele kasutajatele. «Keelekliki» valmimist on toetanud Euroopa Sotsiaalfond ning Haridus- ja Teadusministeerium.

Keeleteokonkursiga tunnustatakse tegusid, mis tõstavad eesti keele tuntust ja mainet, väärtustavad eesti keele õpetamist, õppimist ja oskamist, soodustavad eesti keele kasutamist ja staatuse kindlustamist ning edendavad eesti keele talletamist ja uurimist.

Konkursi lõpuürituse korraldasid Põltsamaa Ühisgümnaasium, Haridus- ja Teadusministeerium, Emakeele Selts ja Eesti Emakeeleõpetajate Selts. Ürituse veebiülekanne salvestati hilisemaks vaatamiseks aadressile www.uttv.ee, otsingusõna «keeletegu». Samal aadressil on vaadatavad ka eelnevate aastate üritused.

Tagasi üles