Margo Mansberg arutleb, et põllumeeste probleem seisneb sageli selles, et nad kurnavad oma füüsise ära, kuid vaimsus jääb unarusse. Linnainimestel on jällegi vastupidi – vaim on väsinud ning keha saab liiga vähe koormust. «Nii vaim kui füüsis peaksid tasakaalus olema,» lausub ta.
Erto talu peremees ise pakub vaimule trenni mõttetööga, kuidas saaks töid korraldada talus veelgi paremini ja efektiivsemalt, et saagid tuleksid head ning samas oleks ka muld n-ö elav ja viljakas.
Margo Mansberg mõtiskleb tihtilugu selle üle, miks tehakse asju just nii, nagu neid tehakse. Näiteks on ta mures kaasaja piimafarmide pärast ning juhib tähelepanu sellele, kuivõrd üürikeseks jääb lüpsilehmade eluiga. «Suurfarmides püsib lehm lüpsikarjas keskmiselt alla kolme aasta ning 5-aastaselt, kui lehm saab tegelikult füsioloogiliselt täiskasvanuks, kõik tema luud ja lihased on välja arenenud ning ta on võrreldav 25-aastase inimesega, on ta juba nii ära kurnatud ja haige, et teda pole mõtet enam karjas hoida,» kõneleb Margo Mansberg. «Minu meelest on see palju suurem probleem ka loomakaitsjatele tegelemiseks kui mõni karusloomavabrik,» lisab ta.
Piima ja piimatooteid tarbib siiski ka Mansbergide pere, teisiti ei saa, kuid võimalusel eelistavad nad alati kohalike talupidajate toodangut või mahepiima.
Margo Mansberg nendib, et ühe noore talu üles ehitamine nõuab tohutult palju pingutust ja energiat, nii et tema tööpäevad venivad tihtilugu pimedatesse õhtutundidesse ning aega jääb alati puudu. Ometi on mees rahul, et vahetas loengute andmise talupidamise vastu. «Mul oleks ainult loenguid pidades vist lõpuks igav hakanud. See on ju nüüdisühiskonna häda, et inimesed igavlevad. Siis tulebki midagi muud teha,» räägib ta.
Aastaid koolitajana tegutsenud mees tähtsustab järjepidevat arengut nii elus laiemalt kui ka põllumajanduses. «Kokkuvõttes taandub kõik sellele, kuidas inimene õpib ja areneb ning kas tal on ambitsiooni teha midagi paremini või mitte. See on inimese isiklik areng,» tõdeb mees, kes armastab asju teha teisiti.
abikaasa Kairi, pojad Mati (8a), Uko (5a) ja Ekke (4k)
Eesti Põllumajandusülikool (praegu Eesti Maaülikool), veterinaaria eriala
OÜ Erto Talu juht, varem koolitaja ja lektor põllumajandusteemadel
tugitoolisport ja mahepõllumajandus