Tõsi, praegu toimuvad arutelud nelja erakonna vahel. Ent sellise laia seltskonna laua äärde kutsumise eesmärgiks võib olla partnerite mängimine üksteise vastu, et tugevdada iseenda positsiooni. Ka 2007. aastal algasid koalitsiooniläbirääkimised nelja erakonnaga (Reformierakond, Isamaa ja Res Publica Liit, Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja rohelised), ent koalitsiooni rohelisi ei lastud.
Nii IRL, sotsid kui ka Vabaerakond teavad, et Reformierakonnal on väga lihtne üks neist välja jätta ning endiselt enamuskoalitsioon moodustada. Siinkohal on paslik võtta luubi alla, kui palju või vähe soovivad need kolm erakonda valitsuskoalitsiooni pääseda. Ain Seppik väitis, et Vabaerakonnal oleks opositsiooni jäämist väga raske selgitada. Need väited on paljasõnalised ning lihtsasti ümber lükatavad. Vabaerakonnal oleks võimalik opositsiooni jäämist väga veenvalt põhjendada, kasutades järgmisi argumente.
Esiteks, koalitsioonilepingu tingimused poliitilise konkurentsi parandamiseks ei ole piisavad. Kui Reformierakond koos IRLi ja/või SDEga ei soovi piisavalt vähendada erakondadele riigi poolt eraldatavat toetust, ei luba valimisliite riigikogu valimistele või ei luba muuta uutele erakondadele riigikokku pääsemist lihtsamaks, on Vabaerakonnal suurepärane põhjus koalitsiooni minemisest loobuda – nende kesksed lubadused poliitika puhastamiseks ei pääsenud piisavalt maksma. See ainult tugevdaks nende brändi. On väga kaheldav, kas Reformierakond nõustuks riigitoetuse olulise vähendamisega olukorras, kus riigikogu kohtade alusel jaotatava toetuse vähendamisest kaotaks kõige rohkem nemad ise.
Teiseks, uuel erakonnal on lihtsam alustada opositsioonist. Kui ministrikohti jaotatakse proportsionaalselt riigikogu kohtade arvuga, ootaks Vabaerakonda valitsuses kaks ministrikohta. Need inimesed satuks kohe avalikkuse rambivalgusesse ning oht Vabaerakonna värskuse kadumiseks muutuks reaalsemaks. Kohe riigivalitsemise juurde minemine võib tekitada erakonna enda arendamises segadust ja peataolekut. Sellele juhtis Jüri Adams ERSP 1992. aasta kogemuse põhjal ka tähelepanu.