Kui teil oleks võimalik projekteerida Eestisse üks hoone tingimusel, et see tingimata ka valmis ehitataks, siis mis see oleks? Miks?
Alvin Järving (ülal keskel, AJ): Tahaks, et ehitusse läheks projekt kõrghoonest, mille Arhitekt Must pakkus Turisti poe kohale Postimehe kinnisvaralisas.
Ott Alver (OA): Olen kaua mõelnud omale vinge sauna projekteerida ja ise ehitada. Olles terve elu iga nädal saunas käinud, tajun selle rituaali olulisust eestlase sotsiaalsuses.
Mari Rass (MR): Kõige paremad projektid on need, kus tellija ja arhitekti vahel tekib usalduslik suhe ja tellija laseb arhitektil vabalt professionaalsuse piires tegutseda. Heast koostööst sünnib tõeliselt hea projekt, mis köidab ka kolmandaid inimesi.
Mida jäigem ja paindumatum, imelike ja absurdsete nõudmistega on tellija, kes kontrollib ja parandab, seda õudsem on lõpptulemus.
Sellega seoses on unistus tegeleda eelkõige avalike hoonetega – muuseumite, ooperite, teatrite, kontserdisaalidega –, et vältida potentsiaalset jubedat tellijat.
Millised on Eesti arhitekti praegused suurimad väljakutsed?
AJ: Pikemas plaanis on teemaks spetsialiseerumine ning arhitektuurivaldkonna start-up’ide loomine. Tarvis oleks ettevõtteid, mis aitavad kogu maailmas põnevaid ehitisi lihtsamalt ja soodsamalt teostada.
MR: Oleme saanud koolist kaasa väga tugeva hariduse, mis kipub olema väheses kasutuses. Arhitekt on sageli sõna otseses mõttes tellija joonestaja, saamata ise kaasa rääkida. Liiga pealetükkiv arhitekt vahetatakse välja leebema vastu või jäetakse arhitekti mõtted lihtsalt ehitamata.