Päevatoimetaja:
Marek Kuul

Galerii ja video: sakslased andsid Ämaris teatepulga hispaanlastele

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Tiina Kaukvere
Copy

Saksamaa Liitvabariigi õhuväelased andsid täna Ämari lennubaasis tseremoonial Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi turvamise üle Hispaania õhuväelastele, kes sarnaselt sakslastele lendavad Eurofighter Typhoon hävitajatega.

Tseremoonial osalenud Hispaania kaitseväe juhataja admiral Fernando Garcia Sanchez märkis, et nelja Hispaania Eurofighter hävitaja toomine Eestisse näitab riigi pühendumust Balti õhuturbe missioonile ning et hispaanlased võtavad neile pandud ülesandeid väga tõsiselt.

Kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terras tänas oma sõnavõtus Saksamaa Luftwaffe õhuväelasi, kes on saksa täiuslikkuse ja täpsusega turvanud Eesti ning teiste Balti riikide õhuruumi ja tervitas Hispaania õhuväelasi, kellel seisab ees neljakuune missioon Eestis.

Tseremoonial andis kindralmajor Terras Saksa õhuväelastele üle NATO Balti õhuturbemissiooni medalid ja tänas neid hea teenistuse eest. Saksamaa õhuväelased alustasid Ämari lennubaasis teenistust septembri alguses ning on viimase nelja kuu jooksul sooritanud hävituslennukitega ligi 270 lendu.

Järgmised neli kuud valvavad Eesti, Läti ja Leedu taevast Hispaania Kuningriigi õhuväe neli hävitajat Eurofighter Typhoon. Hävitajad on Ämari lennubaasis valves ööpäevaringselt ning sooritavad vajadusel tuvastuslende ja teevad regulaarselt treeninglende.

Vahetult enne aasta lõppu Eestisse saabunud hävitajad kuuluvad Hispaania õhuväe 11. lennutiiva koosseisu ning nende kodulennuväljaks on Moróni lennubaas Andaluusias.

Ämaris asuvad teist vahetust järjest baseeruma maailma ühed moodsaimad lahinglennukid Eurofighter Typhoon. Lennukid on kahe mootoriga mitmefunktsioonilised hävitajad, mis võivad täita hävitaja, aga ka ründelennuki, vaatlus- ja luurelennuki ülesandeid. Eurofighteri relvastusesse kuulub hulk mitmesuguseid õhk-õhk ja õhk-maa tüüpi relvi: suurtükid, reaktiivmürsud, juhitavad raketid ning pommid jne.

Pärast õhuturbeteenistuse üleandmist Hispaania õhuväelastele pöörduvad sakslased tagasi oma kodubaasi Baieris.

Leedus Šiauliai lennubaasist Balti õhuturbe missioonil osalevad Portugali hävitajad F-16 ja Kanada hävitajad CF-18 vahetasid aastavahetusel välja Itaalia hävitajad Eurofighter ning Poola hävitajad MiG-29. Poolas Malborki lennubaasis paiknevate Hollandi hävitajate F-16 asemele alustasid teenistust Belgia samatüübilised lennukid.

Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004. aastal, kui Balti riigid said NATO liikmeks. 2012. aasta Chicago tippkohtumise raames pikendas Põhja-Atlandi Nõukogu Balti riikide õhuturbe missiooni määramata ajaks. Seni on operatsioonil osalenud 14 NATO liikmesriiki.

See on esimene kord kui Hispaania osaleb Balti riikide õhuturbe missioonil Ämari lennubaasist. Varem on Hispaania hävitajad osalenud Balti riikide õhuturbemissioonil 2006. aastal Mirage tüüpi hävitajatega.

Lisaks Hispaania ja Eesti kaitseväe juhatajatele osalesid tseremoonial peaminister Taavi Rõivas, kaitseminister Sven Mikser, Hispaania Kuningriigi suursaadik Fernando García Casas, Saksamaa Liitvabariigi suursaadik Christian Matthias Schlaga, liitlas- ja partnerriikide esindajad ning Saksa, Hispaania ja Eesti õhuväelased.

Tagasi üles