Kommunikatsiooniekspert Raul Rebase sõnul ongi tänapäeval kommunikatiivsed vahendid sõjalistest sageli efektiivsemad. «Me oleme sattunud olukorda, kus piltlikult öeldes on kõik sõdurid. Inimeste väärtushinnangutel ja grupilistel väärtustel võib olla arvestatav kaitsestrateegiline jõud,» ütleb ta.
Rebane meenutab, et muutus narratiividest juhinduvate operatsioonide poole algas Lahesõjas, kus pärast Vietnami sõda tehti paljut teistmoodi. Vietnam oli ilmekalt näidanud, kuidas avalik arvamus Ameerika Ühendriikides muutus kogu sõjapidamise käiku. «Lahesõja ajaks oli õpitud, et konfliktid peavad olema lühikesed ja publiku ette jõudev informatsioon peab olema eelnevalt mingite formaatide järgi hallatud,» märgib ta.
Rebase sõnul on narratiivist juhinduvale sõjategevusele vastu astumiseks esimeses etapis oluline, et koolitataks välja inimesed, kes üldse tunnetaksid, saaksid aru ja oleks võimelised analüüsima, et see on rünnak.
Eesti narratiiv edukast, nüüdisaegsest ja okupatsiooni seljataha jätnud riigist on Rebase sõnul meid hästi teeninud ja selle uuendamiseks pole praegu põhjust. «Oma riigi üle uhke kodanik on kõige jõulisem kaitseressurss. See praegu toimib hästi. Siis muutub kriisis igaüks aktiivseks agitaatoriks,» selgitab Rebane.
TTÜ võrgutarkvara professor Tanel Tammet näeb, et Eesti võiks narratiivil põhinevad operatsioonid aktiivsemalt kätte võtta. Tammeti meelest võiks küberkaitseliit arendada välja võimekuse jälgida internetis liikuvaid sõnumeid ja saata ise teadlikult konstrueeritud sõnumeid valekontode alt foorumitesse ja sotsiaalmeediasse. Seda teevad massiliselt USA, Hiina, Venemaa ja Iisrael.
«Paratamatult oleks mõistlik meil seda kriisi korral ka ise teha ja mitte mõelda, et see ei ole kuidagi ilus ja me oma sõnumit ei levita,» leiab Tammet.
See eeldaks poliitilist otsust ja oivakeskuse loomist, kes Eesti infosõja sõnumid välja töötaks. «Seda oleks täiesti mõistlik riiklikult koordineerida,» arvab ta. «Täiesti võiks olla ka inimesed, kelle ametikohustus on jälgida neid samu infosõja operatsioone ja nendesse ise sekkuda, muidu me jääme lihtsalt kaitsetuks.» Tammet näeb kriisi korral võimalikku kasu just Ida-Virumaa elanike meelsuse muutmisel või ka Eesti sõnumite saatmisel lääne publikuni.