Päevatoimetaja:
Lomely Mäe

Pildid ja video: TTÜs saab näha hävimisest päästetud laululava prototüüpi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy

Tallinna tehnikaülikool (TTÜ) avas täna peahoone fuajees kõigile huvilistele vaatamiseks laululava kõlaekraani mudeli, mille järgi ehitati Tallinna lauluväljakule praegune laululava. Unikaalne mudel pääses 2010. aasta suvel juhuslikult hävimisest.

Laululava mudel oli aastakümneteks ununenud ning selle avastas 2010. aastal Tallinnas Kopli tänaval asunud TTÜ endise õppehoone pööningult ehitusinsener Pjotr Utkin. Mees leidis laulukaare mudeli praktiliselt viimasel hetkel, kuna hoones olid juba alanud renoveerimistööd ja tõenäoliselt oleks unikaalne mudel ehitustööde käigus hävinud.

Tallinna laululava valmis 1960. aastal Alar Kotli projekti järgi. Laululava konstruktsiooni teostatavust kontrolliti Tallinna Polütehnilise Instituudi ehituskonstruktsioonide kateedris professor Heinrich Laulu eestvedamisel ning selleks ehitati mudel mõõdus 1:25.

Valmistatud mudel oli laululava prototüüp, mille abil sai määrata kaarte ja trosside sisejõudu ning selgitada konstruktsiooni stabiilsust. Kõlaekraan on laululava akustiline varikatus-ekraan. Akustilise kõlaekraani eesmärk on tõsta helitaset lauljate pea kohal ning pakkuda seega lauljale võimalikult palju toetust.

TTÜ endisest materjalilaborist leitud mudel restaureeriti ennistuskojas Kanut ja see kuulub nüüd TTÜ muuseumi kogusse.

Tagasi üles