Pankrotistunud Narva Aleksandri koguduse juhatuse esimehe, Viru praosti Peeter Kalduri sõnul kulus koguduse arvelt võetud 13 000 eurot palkade maksmiseks ja Soomest saadud annetuse tagastamiseks.
Praost: Narva koguduse arvelt võetud raha läks palkadeks ja annetuse tagastuseks
«Koguduse arvelt ei ole keegi sentigi varastanud. Palgad maksti välja viimasel hetkel, kui seda poleks tehtud, oleks kohtutäitur võtnud kõik selle raha ära ja maksnud võlausaldajale,» ütles Kaldur Postimehele.
Kalduri sõnul sai Narva Aleksandri koguduselt palka 6-7 inimest. Soomlastele tagastati kogudusele tehtud annetus. Kaldur ei osanud öelda, kui suur oli soomlastele tagastatud annetus. «Ma ei ole tahtnud põhimõtteliselt koguduse rahaasjadega tegeleda, selleks on teised inimesed,» rääkis Kaldur.
Praegu on käimas Narva Aleksandri koguduse pankrotiprotsess. Narva koguduse liikmetel on plaanis luua juriidiliselt uus kogudus, kuid see võtab aega.
«Uue koguduse moodustamine jääb ilmselt uue aasta algusesse. Selleks on vaja kirikukogu otsust ja ka kohtu otsust. See asi käib aeglaselt,» lausus ta.
Narva Aleksandri koguduse võlausaldaja, ehitusfirma AS Eviko süüdistas eelmisel nädalal seoses 13 000 euro kadumisega kogudust varade kantimises.
Kohtutäitur Risto Küti sõnul sai ta teada koguduse arvel olevast 13 000 eurost 14. novembril Narva Aleksandri koguduse juhatuse liige Peeter Kalduri käest, kes palus jätta arve arestimata, kuna kogudus vajas raha arvete maksmiseks.
«18. novembril kohtus Peeter Kaldur sissenõudja esindajaga ning sai nõusoleku, et arveid ei arestita. Seega kohtutäitur jättis võlgniku arved vabaks sissenõudja palvel ja võlgnik võis vabalt arvel olevaid vahendeid kasutada. 24. novembril palus sissenõudja, et kohtutäitur arestiks võlgniku arved. Arvete arestimisel selgus, et seal on alles 10,93 eurot,» ütles Kütt eelmisel nädalal.
Narva Aleksandri koguduse nõukogu otsustas 23. novembril koguduse likvideerida ja alustada pankrotimenetlust. Koguduse võlad ulatuvad 1,3 miljoni euroni, koguduse vara väärtus on aga umbes 700 000 eurot.
Kokku on Narva Aleksandri kogudusel 11 hoonestatud ja hoonestamata kinnistut, mis pankrotivarana müüki lähevad. Neist kõige väärtuslikum on Narva Aleksandri kirik, mille taastamist on riik toetanud kahe miljoni euroga.
Tartu ringkonnakohus jättis mais muutmata maakohtu otsuse, millega pidi Narva Aleksandri kogudus maksma ehitusfirmale Eviko 531 000 eurot. Eviko teatel üritas ettevõte võlaküsimust kogudusega korduvalt kohtuväliselt lahendada kuni 2011. aastani ning kuni selle ajani tunnistas koguduse juhatuse liige ja kirikuõpetaja Villu Jürjo võlgnevust ning lubas võla tasuda. Seoses hagi aegumistähtaja lähenemisega pöördus ehitusfirma 2011. aasta lõpus kohtusse.
Kohtus asus Jürjo võlasuhteid eitama, nimetades hagi väljapressimiseks. Nii Viru maakohus kui Tartu ringkonnakohus tuvastasid, et kirikuõpetaja väited ei pea paika ehk kogudus on laenu saanud ja seda kasutanud.
Ehitusfirma ja koguduse vaidlus sai alguse sellest, kui Eviko kandis enda ehitustööde rahastamiseks koguduse arvele 2009. aasta veebruaris ja märtsis veidi üle 132 000 euro, kuid juriidiliselt vettpidav laenuleping jäi sõlmimata. Narva kogudus oleks pidanud raha Evikole tagasi kandma, aga kasutas selle restaureerimistööde eest firmale tasumiseks.
Jürjo tegevuse suhtes viis Eesti Evangeelne Luterlik Kirik 2013. aastal läbi ka revisjoni. Seetõttu kutsuti Jürjo koguduse juhatuse liikme kohalt tagasi ja kogudust asus juhtima Viru praost Peeter Kaldur.