Suurimaks mitte-kosmiliseks väljakutseks on ilmselt inimese enda mõistmine. Siin on tööd küllaga, kohati oleme kriminaalselt hiljaks jäänud. Bioloogiline ballast, mis suures osas tekib ülemäärase emotsionaalse, toitumusliku või füüsilise (eriti alakoormuse) stressi tulemusena, võib olla ennast võimendav ja otseselt mürgine. Näiteks deformeerunud valgud on eriti ohtlikud tundlike aju närvirakkude läheduses, kuhu ka päästev verevarustus saabub veel läbi filtri. Tagajärjeks on Alzheimer – terve inimese «viimane» haigus.
Tõsi, immuunsusarme organism küll osaliselt parandab (isegi genoomi kirjutab rakk vajadusel ise ümber), aga ilma välise abita ta sellest šokist päris üle ei saa. Samas on teadus nüüd võimeline ka paljuks muuks, kasvatama kolmandad hambad ja isegi terved organid, või teha kromosoomisiseseid geenmodifikatsioone aluspaari täpsusega.
Üheks «punase» biotehnoloogia pioneeriks oli juba Alexander Bogdanov, varajase bolševismi suurkuju. Ta jõudis rajada terve hematoloogiainstituudi ja verevahetust enda noorendamiseks edukalt ka katsetada. Põhimõtteliselt ei ole evolutsioon otseselt piiranud inimese võimalikku eluaega organismi konstruktsiooni mõttes.
Vananemisega seostuvate geenide säilimine eri liikide puhul piki evolutsiooniahelat viitab pigem loodusliku valiku survele indiviidi kõrvaldamise suunas. Seega pole «tehniliselt» sugugi välistatud inimese eluea pikenemine üle senise 122-aastase maksimumi. Ilmselt tänu rakubioloogia arengule on (mitte)vananemise molekulaarsete aluste uurimise maht maailmas viimasel kümnendil jõudsasti kasvanud, vt näiteks vastavate märksõnade esinemist immunoloogia- või neurobioloogiaalaste tööde tsiteeringutes.
Just neid kahte valdkonda võib pidada prioriteetseteks juba praeguste põlvkondade elujõu tuntaval pikendamisel. Ilmselt oleks uurimistöö ja investorite huvi kasv veelgi kiirem, kui seda ei piiraks paljud reeglid, eriti inimkatsete osas. Siiski on märgilise tähendusega Cynthia Kenyoni, ülalmainitud «vananemisgeenide» tuvastaja töölevõtmine Google California Life Companysse, samuti laborite arendamine väljaspool USAd ja selle juriidilisi piiranguid.