Kartellierakondade valimiseelne varjupoks meenutab rebase sattumist kanalasse. Kaagutamist on palju, kuid tulu sest vähe. Valijatele tahetakse peale suruda sisutühje arutlusi valimisea alandamisest, alkoholi müügi piiramisest pealinnas või kahekojalisest parlamendist. Uusi elujõulisi ideid ja toimivaid lahendusi riigielu sügavatele probleemidele on väga vähe.
Küll on varmad õpetama need, kes olid aastaid valitsuses, kuid midagi edasiviivat ei teinud. Seletavad tähtsalt ja suure suuga, kuidas üht või teist asja tuleks teha või korda sääda. Miks te asju siis korda ei teinud, kui võimul olite? Proovisite juba, selleks korraks aitab, mõelge vahepeal elu, riigi ja väärtuste üle järele. Väike stagnatsiooniaeg, kuhu oleme sattunud, algab erakondadest ja poliitilisest kultuurist. Kuidas sellest üle saada?
3D – demokraatia, demograafia ja detsentraliseerimine – tähistab kolme tegevussuunda.
Demokratiseerimine tähendab läbipaistvat ja pidevalt tagasisidestatud riigivalitsemist. Eesti ei ole mitme arengunäitaja osas Euroopa keskmisele märkimisväärselt lähemale jõudnud. Kõik, mis eraldab ja lahutab rahvast valitsejatest, on ebademokraatlik ega sobi läänemaisesse valitsemiskultuuri. Igasuguste eesõiguste ja immuniteetide taotlemine, aga ka soov põlistada riigieelarve rahaga praeguste erakondade võimupositsioon, on katse likvideerida võimuvahetuse loomulik protsess, mis tagaks parimate saamise riigitüüri juurde.
Võimukartell tahaks jätta kõik nagu on ja tegeleda üksnes kosmeetiliste parandustega. Otse hämmastavad on need suvalised ettepanekud, millele polegi ilmselt võimalik leida vähimatki teadmistel põhinevat põhjendust. Näiteks teha riigikogu 71-liikmeliseks, aga miks mitte 61- või 81-liikmeliseks? Nagu ka algatus valimisea alandamiseks kui «tähtis ja eluline» küsimus. Silmakirjalik on rääkida valijatele valitsemiskulude kokkuhoiust riigikogu liikmete arvu vähendamise kaudu, puudutamata sõnagagi kartellierakondade jätkuvat enesenuumamist maksumaksjate rahaga.