Taolisi operatsioone on kapol tegelikult olnud kümneid kui mitte sadu ning mõnes mõttes võib ju öelda, et ametil on vedanud: politseinikke on alates taasiseseisvumisest hukkunud 20, kaitsepolitseinikke üks. Võimalikele fataalse lõpuga operatsioonidele on mõelnud ka operatiivtöötajate abikaasad - kas mees ikka astub õhtul koduuksest sisse, nagu lubas?
«See mõte tiksub kuklas küll kogu aeg ja ega me nendel öödel ei maga silmatäit, kui ta kodus ei ole. Ma jään magama hetkel, kui kuulen et ukselink käib,» rääkis ühe kapo operatiivtöötaja naine.
Ülim salastatuse korraldus kehtis kapos üsna lühikest aega, kuid ameti algusaastail võis tõesti ette tulla situatsioone, kus muidu niiöelda avalikus ametis, näiteks uurijana töötav inimene pidi ka õhtul sõpradega koos olles neile vaid umbmääraselt ütlema, millega ta tööalaselt tegeleb. «Võis öelda näiteks, et töötan siseministeeriumi haldusalas ja see haldusala sai siis nii habemesse pobisetud. Aga siis kohe näiteks õigusteaduskonna kaaslased küsisid, et oot-oot-oot, aga ka sa siis sellega koos seal ühe laua töötad või siis ühes kabinetis. Nii et, jah, mingil hetkel oli tõesti lihtsam öelda, et ma ei taha sellest rääkida,» rääkis kapo peadirektori asetäitja Martin Arpo.
Salastatuse reeglid kehtivad endiselt varjatud jälgimises – selles kõige salajasemas osakonnas – töötavatele inimestele. «Ma saan rääkida ainult konkreetselt endast, kuidas kellelgi suhted on aga sellist tööd ei lähe sa afišeerima kõva häälega et ma midagi sellist sa teed. Sa ikkagi räägid et teed tööd ja sa ei täpsusta, mis tööd,» ütles kapo varjatud jälgimise üksuse töötaja.
«Teab lähedane perering – vanemad, õed, vennad, selline esmane, kellega läbi käiakse ja teavad paar lähemat sõpra. Aga mis puudutab suguvõsasse või laiemat tutvusringkonda, siis nemad tõesti ei tea. Neile on lihtsalt öeldud mingisugune teine versioon asjast, mille kohta siis tavaliselt küsimusi ei küsita,» rääkis ühe kapo töötaja abikaasa.