Maikuus tegi Maailmapanga president Jim Yong Kim Washingtonis president Toomas Hendrik Ilvesele ettepaneku hakata kaasjuhtima maailma arenguaruande nõukoda, mille liikmed kogunesid Eesti riigipea kutsel täna Tallinnas.
Ilves võõrustas Maailmapanga maailma arenguaruande nõukoja liikmeid
Maailmapanga mõjukaim aruanne, mis valmib 2016. aastaks, kannab pealkirja «Internet ja areng» ning seda valmistatakse ette president Ilvese ja Maailmapanga peaökonomisti Kaushik Basu ühisel juhtimisel. Aruanne hõlmab nii era- kui ka avalikku sektorit, fookusega parimatel praktikatel, teatas presidendi kantselei pressiesindaja.
Aruandes analüüsitakse trende ning tuuakse näiteid eri riikidest, sealhulgas Eesti e-teenustest, tutvustades seeläbi laiemalt meie tehnilisi lahendusi nagu turvaline online-identiteet ja X-tee, mis on demokraatia ja läbipaistvuse aluseks.
President Ilvese sõnul on väga oluline, et Maailmapank on arenguaruande teemaks valinud Interneti, mis muudab arusaamu majanduse ja ühiskonna toimimisest.
«Avatus tehnoloogiale ja innovatsioonile võib olla võtmeks riigi arengule, nagu on näidanud Eesti kogemus,» sõnas Ilves. Riigipea hinnangul on võimalus kaasjuhtida Maailmapanga maailma arenguaruande nõukoda ennekõike võimalus tutvustada Eesti lahendusi ja mõtteviisi.
Kohtumine tõi täna pealinna Maailmapanga peaökonomisti Kaushik Basu, Rootsi endise pea- ja välisministri Carl Bildti, Tšiili tehnoloogiatööstuse eestkõneleja Yessica Cartajena, Ghana infotehnoloogiaeksperdi Dorothy Gordoni, professor Richard Heeksi, infotehnoloogiaeksperdi Monica Kerretts-Makau, Pekingi Ülikooli õppejõu Feng Lu, India IT-valdkonna eestkõneleja Narayana Murthyi ning Google’i esindaja Nicklas Lundbladi.
Maailmapank annab regulaarselt välja poliitika kujundamise dokumente, millest kõige mõjukam ongi maailma arenguaruanne (World Development Report), mis defineerib arengupoliitilist mõtlemist ning annab erinevates valdkondades soovitusi. Raport on abiks arengumaadele, Maailmapangale, ÜRO-le, regionaalsetele arenguagentuuridele ja rahvusvahelistele organisatsioonidele. Dokument sisaldab soovitusi, milliseid infotehnoloogilisi lahendusi võiksid arengumaad rakendada ning arenguagentuurid rahastada.
Maailmapanga Grupp on rahvusvaheline organisatsioon, mille eesmärgiks on eelkõige vaesuse vähendamine ning inimeste elustandardi parandamine ja selleks pakutakse madala ja keskmise sissetulekuga riikidele laene, strateegilist nõustamist, tehnilist abi ning kogemuste jagamist.
Kõrgelt arenenud riigina toetab Eesti Maailmapanga Grupi tegevust ning 2016. aasta aruande valmimist, lähtudes riigi arengukoostöö strateegiast aastateks 2011–2015, kus üheks arengukoostöö prioriteediks on valdkondade toetamine, mis edendab info- ja kommunikatsioonitehnoloogia laialdasemat rakendamist.