Päevatoimetaja:
Marek Kuul

Urve Kaur: kaplani­laadne toode

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Urve Kaur.
Urve Kaur. Foto: Kaitsevägi

Kooseluseadus polariseeris ühiskonna ja justkui muinasjutus said otsustajad võitu hirmudest ning sallivusele ja õiglusele on ühiskonnas ruumi rohkem. Nagu lõppenud vastasseiski näitas, sütitavad inimesi valdavalt kaks jõudu: hirm ja uudishimu.

Hirm on meile evolutsiooniga kaasa antud aegadest, mil esivanemate kogu energia läks elus püsimisele ja soojätkamisele. Siis oli mõistlik hirmu tunda ja suhtuda kahtlevalt kõigesse uude, sest see võis elu lõpetada. Maailmas toimuvat ei osatud piisavalt seletada ja kavalamad hakkasid teisi topelt hirmutama kõikvõimsa jumalaga, kes meid kõikjal näeb ja eksimuste eest karistusi saadab. Õigeid reegleid kuulutavad nemad kui jumala asemikud. Jumalale tuleb meele järele olla, talle pühakodasid ehitada ja sinna andameid kanda. Geniaalne äriplaan toimib hirmul ja moraliseerimisel tänini.

Suuresti hirmust sündis religioon ning uudishimust maailma seletada teadus. Ka praegu ei oska teadus maailma sajaprotsendiliselt seletada. Väljaspool teaduse seletusraadiust olev ei tohiks hirmutada, vaid peaks tekitama uudishimu teada saada. Hirm teadmatuse ees ei muuda seda olematuks. Evolutsioonist pärit hirm on paljudes tugevasti sees. Hirm, mis omakorda on tihedalt seotud kontrollivajaduse ja võimuga, millega hirme varjata ja neutraliseerida.

Tagasi üles