Päevatoimetaja:
Emilie Haljas
Saada vihje

Simsoni hinnangul täidab Keskerakond selgelt opositsiooniliidri rolli

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Kadri Simson ja Jüri Ratas.
Kadri Simson ja Jüri Ratas. Foto: Erik Prozes

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni juhi Kadri Simsoni hinnangul näitavad erakondade oktoobrikuu toetusnumbrid, et Keskerakond täidab selgelt opositsiooniliidri rolli.

«Keskerakonna toetuse kasv 27 protsendile ja esikoha jagamine Reformierakonnaga on loomulikult meie jaoks hea uudis. See näitab, et Keskerakond täidab selgelt opositsiooniliidri rolli ning Eesti inimestele läheb korda meie sõnum, mis pakub senisest hoolivamat ja enam inimestesse panustavat poliitikat,» ütles Simson BNSile. «Keskerakonna poliitikud on aktiivselt päevapoliitilistel teemadel kaasa rääkinud ja pakkunud alternatiivseid lahendusi, mida on ühiskonnas märgatud ning toetatud,» lisas ta.

«Üldisemalt näitavad erakondade toetusreitingud, et pool aastat tagasi valimisi silmas peetud valitsusvangerduse uudsus on hajumas,» sõnas Simson. «Reformierakond sai esialgu tavapärase toetuse kasvu. See on neil ikka õnnestunud peale partneri vahetust. Tänaseks on selge, et vaatamata uuele esimehele jätkatakse vanal ülbel viisil ning keeldutakse isegi tunnistamast, et paljudel Eesti inimestel on raskusi igapäevase toimetulekuga,» lisas ta. «Ka sotsid on valitsusega liitumise ajast kaotanud kolmandiku oma toetusest. Ilmselt on põhjuseks tõsiasi, et valitsuses ei suudeta ooma põhimõtteid kaitsta ning mitmed sotsidest ministrid on oma valdkonnas tõsistes raskustes,» arvas Simson. «Nii parvlaevasaaga kui töövõimereformi raskused on pandud sotside õlule, samas kui Reformierakond pigem teeb probleemi lahendamise raskemaks kui abistab,» lisas Simson.

«See, et IRL [Isamaa ja Res Publica Liit] on endiselt madalaima reitinguga, tuleneb üldisemast usaldusväärsusest ja usutavusest. Ei IRLi uus peaministrikandidaat ega uued lubadused lase unustada küsimusel - mida te senimaani seitse aastat valitsuses tegite?» ütles riigikogu Keskerakonna fraktsiooni juht.

«Ma ei saa nõustuda Emori analüütiku Aivar Voogi kommentaariga, et oktoobri reitingud määras vaid kooseluseadus. Sest selle seaduse algataja Reformierakonna toetus jäi samaks, samas kui nii vastaste IRL-i kui pooldajate sotside toetus langes. Ilmselt kujundavad neli kuud enne riigikogu valijate eelistusi siiski põhimõttelisemad ootused senise valitsuspoliitika muutmiseks,» arvas Simson.

Kui homme toimuksid riigikogu valimised, annaks nii Reformierakonnale kui ka Keskerakonnale oma hääle 27 protsenti valijatest, selgub Eesti Rahvusringhäälingu tellitud TNS Emori uuringust. Reformierakonna toetus jäi võrreldes septembriga samaks, Keskerakonna toetus kasvas ühe protsendipunkti võrra.

Selge vahemaaga on kolmandale kohale kukkunud sotsiaaldemokraadid. SDE toetus oli oktoobris 19 protsenti ja langes võrreldes eelmisega kuuga koguni nelja protsendipunkti võrra.

Toetus Isamaa ja Res Publica Liidule kahanes kahe protsendipunkti võrra 16 protsendile.

Koalitsioonierakondade kogutoetus oli oktoobris 46 protsenti, mis on madalaim näitaja alates uue valitsuse tööleasumisest märtsis.

Parlamendivälistest erakondadest kogusid Erakond Eestimaa Rohelised ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond võrdselt kolm ning vastloodud Vabaerakond kaks protsenti toetust.

Oma eelistust ei osanud öelda 35 protsenti vastanutest.

TNS Emor küsitles ERRi uudistetoimetuse tellimusel 25. septembris 15. oktoobrini 883 valimisealist kodanikku.

Emor esitab andmed vaid neist vastajatest, kel on olemas erakondlik eelistus ehk „ei oska öelda“ vastanute protsent kõrvaldatakse. Selline andmete näitamise viis muudab erakondade reitinguprotsendid võrreldavaks riigikogu valimiste tulemustega.

Tagasi üles