Kahjuks kuuleme iga päev joobes suvemõnude nautijatest, autojuhtidest, mootorratturitest, jalgratturitest, isegi joomasena liinibussi rooli istujatest – siis kindlasti on nende hulgas juba ka alkoholi liigtarvitajaid, kes ei tohikski juhtimisõigust omada.
Avalik arvamus peab meelemürkide tarbimise osas olema sallimatu, eeskuju on arvestatav. Eriti noorte puhul, soov järgida kõiges oma iidolit. Avalikkuse ja avaliku arvamuse osa on suur. Joobes olek peaks olema häbiasi, mitte hooplemiseks.
Kahtlemata on ühiskonna üldine hoiak, kas salliv või hukkamõistev suhtumine alkoholi tarbimisse, väärtus omaette. Aastate jooksul on päris palju räägitud vajadusest kujundada hoiakuid, kahjuks - nagu arvud näitavad – ei ole olukord paremaks läinud.
Tuleb näidata, et alkoholi püsitarvitamine ei käi normaalse elustiili juurde. Kui iidoliks seatakse nn peoloom, mitte niivõrd inimese teadmised, oskused – kujunevad ka vastavad väärtushinnangud.
Seni on olnud riik alkoholiga seonduva osas kehv peremees, andnud peaaegu kõik ohjad erasektori kätte.
Puudub terviklik ja järjekindel lahendus. Alkoholipoliitika peab olema seotud eesmärgiga vähendada vaesust ja töötust, laiendada laste ja noorte võimalusi tegelda huvialadega jne.
Alkoholi kättesaadavust on vaja piirata, vähendades alkohoolsete jookide müügikohtade arvu - nii näiteks ei peaks alkohoolseid jooke müüma bensiinijaamades ega toidupoodides. Kaasa aitab ka kaalutletud hinnapoliitika.
Väga suur osa on laste ja noorte vabaaja veetmise võimalustel. Sellel, kas paljud huviringid ja –koolid on lastevanematele majanduslikus mõttes kättesaadavad, on samuti määrav osa.
Siin on palju ära teha, just siin saavad palju korraldada omavalitsused. Aga ka riigi toetust on vaja. Nii võiks olla ujumise algkursus vähemalt kõigile lastele ja noortele riigi kulul. Nii toimides vähendame ebavõrdsust ja arendame sotsiaalset õiglust, väärtustame inimest.