Tänane juhtum on tema hinnangul oluliselt tõsisem. «Asjaolu, et rööviti ametiülesandeid täitev NATO riigi julgeolekuohvitser oma riigi territooriumilt, teeb intsidendi minu mälu mööda unikaalseks. Võimalik, et taolisi asju on ette tulnud mõne SRÜ riigiga, kuid lääne suunas on taoline operatsioon midagi uut,» lausus ta.
Eesti-Vene piiril võis Krossi sõnul taolisi juhtumeid ette tulla 1920.-30. aastatel, näiteks 1938. aasta veebruaris tungisid Vene piirivalvurid üle piiri ja tapsid Nina kordoni ülema Artur Pungase ja veel kaks inimest. Ent kaitsepolitseiniku röövimist ei meenu tema sõnul ka tollest ajast.
«Esialgu on muidugi vara anda toimunule julgeolekupoliitilist hinnangut. Välistada ei saa, et Venemaa teatab, et röövijad oli Eestisse eksinud vms. Ometi on sündmus aset leidnud. Ja vägisi jääb mulje, et Eestile näidatakse nii-öelda kohta kätte,» kirjutas Kross.
Praegu on tema hinnangul ülioluline, milline on Eesti ametiasutuste ja valitsuse reaktsioon. «Seni on tegutsetud asjalikult ja operatiivselt. Kahjuks peame me ilmselt arvestama, et mängureeglid Eesti ja Vene korrakaitse- ja luureteenistuste vahelistes jäistes, kuid siiani professionaalsetes suhetes on muutunud, ja mitte paremaks,» lisas ta.
Kaitsepolitsei teatas täna pärastlõunal, et kella 9 ajal võtsid Venemaalt tulnud tundmatud isikud Luhamaa piiripunkti läheduses vabaduse teenistuskohuseid täitnud kaitsepolitseinikult ja viisid ta jõudu kasutades relva ähvardusel Venemaale. Inimröövi eel segati Venemaa suunalt operatiivraadiosidet ja kasutati suitsugranaati.
Kaitsepolitsei alustas praegusele infole tuginedes kriminaalmenetlust karistusseadustiku paragrahvide alusel, mis käsitlevad vabaduse võtmist ning riigipiiri ja ajutise kontrolljoone ebaseaduslikku ületamist. Karistusseadustik näeb vabaduse võtmise eest kohtus süüdimõistmisel ette rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistuse ning riigipiiri ja ajutise kontrolljoone ebaseadusliku ületamise eest nelja- kuni 12-aastase vangistuse.
Kaitsepolitsei peadirektor Arnold Sinisalu ütles õhtul toimunud pressikonverentsil, et ametil pole põhjust arvata, et juhtum on poliitiliselt motiveeritud, ning seda käsitletakse tavakuriteona.