Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Juminda vrakk on hoopis dirižaabel

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Kadri Ratt
Copy
Allveearheoloog Vello Mäss näitab Juminda lähedal tehtud sonaripilti, mis viis uurijad mõttele, et tegemist võib olla allveelaev Kalevi vrakiga.
Allveearheoloog Vello Mäss näitab Juminda lähedal tehtud sonaripilti, mis viis uurijad mõttele, et tegemist võib olla allveelaev Kalevi vrakiga. Foto: Toomas Huik

Juminda poolsaare lähistel merepõhjast leitud objekt ei ole 1941. aastal kadunuks jäänud allveelaeva Kalev vrakk, vaid tegemist on dirižaabliga, kinnitas Meremuuseumi teadur Vello Mäss.

«1970. aastatel nähti merel sõitvatelt laevadelt Juminda poolsaare tipust mitmesaja meetri pikkuse trossi otsas taevasse üles lastud hiigel-aerostaati,» rääkis Vello Mäss ERR-i raadiouudistele. «Elu viis mind hiljem kokku Jumindal paiknenud raadiotehnilise väeosa inimestega, kes seletasid mulle, et aerostaate lasti üles piki Nõukogude Liidu merepiiri palju ja et iga tross kujutas endast hiigelantenni üht osa,» vahendas ERR Uudised Mässi intervjuud.

«Ja kui ma nüüd, pärast nende salvestiste vaatamist sain ühendust ühega nendest meestest, kes seal tol ajal teenisid, ja küsisin, ega nad seal midagi ära ei kaotanud, siis mehed vastasid, et juhtus selline lugu, et 1978. aastal pääses üks aerostaat lendu. Lõunatuul viis selle kaugele merele, kus ta kukkus alla ja uppus ära,» rääkis ta.

Mäss kinnitas, et kuigi allveelaeva Kalev uppumise kohta ei ole mingisuguseid andmeid, jätkatakse selle otsingut.

Tagasi üles