Praegu saab ülikoolides õppides kasutada varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise (VÕTA) süsteemi. VÕTA taotlust saavad täna esitada üliõpilased, kes soovivad eriala vahetada, poolelijäänud õpinguid jätkata või kooli vahetada ja õppeaineid üle kanda. Esitatud taotlusi hindab vastava ülikooli komisjon.
Täiskasvanuhariduse arengukavas on kirjas, et aastaks 2013 võiks VÕTA süsteemi kasutada saada ka need, kes tahavad magistrantuuri astuda, aga pole varem ülikooli lõpetanud. Selle eest omavad nad suurt kogemustepagasit samal erialal.
Näiteks on bakalaureusekraadita magistrantuuris õppimine võimalik Suurbritannias. 2005. aastal astus Mihkel Raud Londonisse ülikooli University of The Arts ajakirjandust õppima. Raud oli eelnevalt küll õppinud Tartu ülikoolis inglise filoloogiat, aga eriala ta ei lõpetanud. Londonis arvestati aga ka erialase töö kogemust magistrantuuri vastuvõtmisel.
«Ma ei teadnud, et selline võimalus üldse on Inglismaal, et saab otse magistrantuuri minna töökogemuse põhjal. Tahtsin sisse astuda bakalaureusesse, aga ülikoolist ise pakuti, kuna olen nii kaua ajakirjanduses töötanud,» nentis Raud, kellele õpingud erilisi raskusi ei valmistanud. Sisseastumiseks tuli muuhulgas esitada motivatsioonikiri, essee. Samuti tuli teha keeletest. Raud usub, et kõikidel erialadel ei pruugi selline võimalus töötada, ent ajakirjanduse õpingutel küll, sest tegemist on pigem kutsealaga.
Tartu ülikooli õppeprorektor Martin Hallik kinnitas, et selles idees pole midagi erakordset. «Mitmetes riikides on see juba ammu võimalik ja mitte ainult kõrgharidusastmete vahel (s.t bakalaureuseastmelt magistrisse liikudes), vaid ka näiteks siis, kui inimene pole saanud gümnaasiumitunnistust, võib ta VÕTA abil pääseda kõrgkooli. Lähtutakse nii elukestva õppe põhimõttest kui teaduse ja tehnika, ühiskonna ja tööturu kiirest arengust ning sellest tulenevast vajadusest paindlike õpiteede järele,» rääkis Hallik, kelle hinnangul tuleb paindlike õpiteede loomise võimalust igati toetada.