Täna hilisõhtul veerand sajandit tagasi pildistas NASA satelliit rutiinsel lennul üle Euraasia üht mandri pikemat ja üht lühemat säravalt valgustatud triipu. Pikema kohta hõikasid jälgimiskeskuse töötajad: «Näe, Hiina müür!» Teine, Euroopa kirdenurgas looklev valge joon vajas veel identifitseerimist. Siis tõusis sel hetkel keskuses viibiv eestlasest aeronautikainsener Jyri Kork püsti ja teatas: «See on Balti kett, tuhandetest autolaternatest, lõketest ja muudest valguspunktidest moodustuv triip», millele järgnes loeng Balti rahvaste vabaduspüüdest, mis oli sel hetkel lausa kosmosest jälgitava mõõdu võtnud.
Tellijale
Juhtkiri: meeleavaldus kui üldmobilisatsioon
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Episoodist võib lugeda Lembit Koigi raamatust «Balti kett.» Täna õhtulgi kogunetakse Tallinnas, Viljandis ja mujal Balti ketiga seotud kohtades tähistama toonases maailmas ainulaadset, maid ja rahvaid ühendanud meeleavalduse vormi. Nii ainulaadset, et 2009. aastal kandis UNESCO Balti keti maailmamälu registrisse.