Nüüd on tüdrukul ees viimane lasteaia-aasta. «Tal on omad sõbrad ja tuttavad õpetajad, kas tõesti peaksin ta nüüd, enne kooli, uude lasteaeda suruma?» imestas Sigrid.
Diabeedi jälgimiseks vajalikele tarvikutele kulub perel 200-300 eurot kuus. Eralasteaias käimise eest makstakse linnatoetusele lisaks üle 200 euro kuus. Enam suuremat summat vanemate rahakott välja ei kannataks, sest peres on veel kaks last.
«Ma ei tea, mis meist saab,» ohkas Sigrid. «Võib-olla pean koduseks jääma või töötama osakoormusega, sest ma ei kujuta ette, et ta nii suures rühmas enne kooli hakkama saaks.»
Ettevalmistus eesti kooliks
Venelanna Aleksandra pani oma tütre eralasteaeda selleks, et laps eesti keele ära õpiks. «Taotlesime munitsipaallasteaeda kohta, kui laps oli pooleteise aastane. Valikus oli üks vene- ja kaks eestikeelset lasteaeda. Kui laps oli pool aastat eralasteaias käinud, saime koha venekeelsesse, sest eesti lasteaedades olid väga pikad järjekorrad,» rääkis Aleksandra. Sel kevadel otsustas kodus vene keelt kõnelev perekond aga 4,5-aastase lapse tuttavasse eestikeelsesse eralasteaeda tagasi tuua.
«Tahame, et meie laps integreeruks,» põhjendas neljandat põlve Eestis elav ning ise suurepärast eesti keelt kõnelev Aleksandra. Kui laps jääks koolieani venekeelsesse lasteaeda, poleks tal kooli minnes enam võimalustki eesti kooli valida. «Kui ta eesti keelt ei räägi, teda eesti kooli ei võeta,» selgitas ta.
«Integreerumisel on oluline, kas rühmas on keskmiselt 25 või 10 last. Mina emana pean tunnetama, kas minu laps saab hakkama. Kui me nüüd saaks eesti linnalasteaeda koha, ma ei põhjustaks lapsele seda traumat ega paneks teda sinna,» arvas Aleksandra, rõhutades, et ka munitsipaallasteaias olid väga head õpetajad, aga lapsi rühmas nii palju, et kõikide lastega nad suhelda lihtsalt ei jõua.