Mart Niklus ja Kalju Mätik, kes on istunud nõukogude ajal aastaid kinni kurikuulsas poliitvangide koloonias Perm‑36, mäletavad, kui sõbralikult neid seal eelmisel kümnendil kahel korral vastu võeti.
Kurikuulus laager sattus Vene võimu pihtide vahele
Mõelda vaid: mehed saabuvad välismaalt, aga räägivad puhtalt vene keelt. Võõrustajad uurisid, kuidas Eestis elu edeneb. Nende auks oli masti tõmmatud isegi sinimustvalge lipp.
Keset Venemaad, Uurali mäestiku lääneserva lähistel asuv Perm‑36 polnud koht, kuhu keegi vabatahtlikult oleks läinud. Sinna saatis nõukogude võim karmidesse tingimustesse ümber kasvama eriti ohtlikud tegelased – need, kes nõukogude võimu vastu avalikult sõna julgesid võtta. Nende seas olid ka Niklus ja Mätik, samuti Enn Tarto, Tiit Madisson, Viktor Niitsoo jt.
Kui enamik Gulagi süsteemi kuulunud vangilaagreid on nüüdseks hävitatud või lihtsalt hävinud, siis Perm‑36‑ga läks teisiti. Euroopa ja Aasia piiril asunud laager lõpetas 1988. aastal tegevuse, aga ajaloohuviga inimesed avasid seal seitse aastat hiljem muuseumi. Ainsa seesuguse Venemaal.
Nüüd aga tulevad uudised, et Nõukogude poliitiliste repressioonide muuseum Perm‑36 on suletud. Ja mitte pelgalt suletud, vaid seda on asutud isegi lammutama. Puittara ja metallväravad on juba lõhutud.
«Arvestades, mis Venemaal viimased kümme aastat on toimunud, on suund võetud mineviku kustutamise peale,» lausub Heiki Ahonen (57), kes töötas tunamulluseni Okupatsioonide Muuseumi direktorina. Ta veetis 1980. aastate keskel kolm aastat Perm‑36 naaberlaagris Perm‑37, süüks nõukogudevastane agitatsioon ja propaganda. «Seal taastatakse tsaarivõimu koos õigeusu kiriku ja pärisorjusega.»
«Ei julgegi enam Venemaale minna,» tunnistab Niklus (79) oma kodus Tartus Tähtvere linnaosas. «Seal on olukord nii hull, et sind võidakse arreteerida ja ei tea, mis külge kleepida.»
Ootamatud sõnumid
Poliitvangidele pühendatud muuseumi likvideerimine tuleb nii mõnelegi endisele laagris kinniistunule uudisena.
«Ahoo, või on hakanud seda maha lõhkuma ...» võtab Tarto (75) teadmiseks. Ta tunnistab, et kuni 2007. aasta pronksööni pidas ta sidet nendega, kes hoiavad Permi krais elus mälestust nõukogude aja õudustest. Näiteks saatis ta neile uusaastakaarte. «Pärast pronksööd ei julgenud nad meiega [Eestis] enam suhelda,» lausub Tarto.
Tiit Madisson (64), kelle nõukogude võim saatis 1980. aastate algul laagrisse Perm‑37 ja sealt edasi ligi kaheks aastaks laagrisse Perm‑36, saadab Hispaaniast e‑kirja, kus pakub järgmise versiooni: «Loodan, et Perm‑36 poliitlaagri, kus mulgi õnnestus nõukogudevastase agitatsiooni eest pisut «tervist parandada», lõhkumine ei ole mingiks pöördeks Venemaa poliitikas ehk sovetirežiimi restauratsioon. Vaid kohalike töömeeste vene moodi tegutsemine.»
Paraku käivad asjad Venemaal siiski teistmoodi, kui soojast Hispaaniast mõelda võib.
Tappev laagrielu
Inseneriharidusega Mätik (81), kes töötab Eesti Mereakadeemias poole kohaga õppejõuna, sõitis esimest korda vaba mehena Permi kraisse tagasi 2005. aastal. Ta oli 1970. aastate esimesel poolel osalenud innukalt Eesti Demokraatliku Liikumise töös. Ühenduse eesmärk oli taastada Eesti Vabariik. Selle eest saatis Eesti NSV ülemkohus ta kuueks aastaks range režiimiga vangilaagrisse. Nii sattuski ta Perm‑36‑sse.
Sõna «surmalaager» pole siin meelevaldne iseloomustus. Sealse laagri ülemused, nagu on meenutanud Tarto, olid talle saabumise puhul öelnud: «Meie teid siin ei tapa, kuid piiname niikaua, kuni te ise surete.» See polnud tühipaljas ärplemine: Tarto väitel suri laagri rangeimas, erirežiimiga osas, kus eestlastest istusid vaid tema ja Niklus – mõlemad võimude hinnangul lakkamatu nõukogudevastase tegevuse tõttu eriti ohtlikuks retsidivistiks tembeldatud –, mõnel aastal koguni viiendik vangidest.
Aga nende venelaste kohta, kes on püüdnud Perm‑36 laagrit muuseumina säilitada, jagavad Mätik ja Niklus üksnes kiidusõnu. Vene ajaloohuvilistest vabatahtlikud on restaureerinud nii laagrit ümbritsevad piirded kui osa barakke ja kambreid, loonud arhiivi ja raamatukogu ning koguni väikse konverentsikeskuse.
Karmist surmalaagrist oli Nikluse hinnangul saanud igati arvestatav uurimisasutus, kus ei puudunud isegi teaduslikud töötajad. «Permi ülikooli ajalootudengid käisid seal kursuse- ja diplomitöödeks materjali kogumas,» meenutab Niklus, kes on lõpetanud Tartu Ülikooli bioloogi-zooloogina. «Nad kuulasid meid [endisi vange] nagu inimeksponaate – nagu omal ajal käis rahvaluule kogumine vadjalaste ja liivlaste hulgas. Neile oli see uskumatu, et sellised asjad on Venemaal olnud.»
Üks vene noormees, 23‑aastane üliõpilane, tuli Nikluse ja Mätiku ette koguni vabandama, et venelased on eestlastele nii palju liiga teinud.
Vastutasuks ja tänutäheks kinkisid eesti mehed talle Gulagi sümboliga särgi. Samasuguse särgi sai kingiks ka muuseumi direktor Viktor Šmõrov, kes seepeale päris: «Kas teil toodetakse selliseid särke?» «Ainult individuaaltellimuse peale,» vastas Niklus.
Surm riigi käte vahel
Tänavu kevadel hakkasid Venemaalt saabuma esimesed teated, et Perm‑36 muuseumi tulevik paistab tume. Mittetulundusühing Perm‑36 oli koos vabatahtlike abiga rajanud selle riigimaale ja riigile kuuluvaisse hooneisse. Aastani 2008 tuli raha, kokku viis miljonit rubla (106 000 eurot) muuseumi ülalpidamiseks võrdselt Permi krai eelarvest ning MTÜ toetajatelt ja grantidest. Seejärel, pärast uue kuberneri ametisseastumist, suurenes eelarve tervelt neli korda.
Ent mullu suvel teatas krai kultuuriminister, et muuseum Perm‑36 läheb uuest aastast riigi alluvusse.
Uueks direktoriks määrati senise direktori Šmõrovi abikaasa, kes aga kõigest kolm kuud hiljem teadmata põhjusel vallandati. Tema koha võttis üle Permi krai kultuuriministri endine asetäija.
Tagatipuks jäi muuseumile tänavuseks krai eelarvest raha eraldamata, nii et gaas, vesi ja elekter tuli välja lülitada. Muuseumi töötajad, kel kadus sissetulek, olid sunnitud töölt lahkuma. Kaks kuud tagasi peatas muuseum, mida varem külastas aastas keskmiselt 35 000 inimest, oma tegevuse. «Pärast riigi kätte minekut muuseum suri,» nentis opositsiooniline ajaleht Novaja Gazeta.
Niklus nendib, et küllap on Perm-36 muuseumi sulgemine seotud stalinismi restaureerimisega Venemaal. «Ettekäändeks tuuakse, et raha on vähe, kõike ei jõua finantseerida,» lisab ta. Tegelik põhjus peitub muus, väidab Niklus: «Liiga palju tuleb avalikuks asju, mida ei soovita.»
Selle peale toob ta oma maja alakorruse tagatoast koti, kust võtab välja Permi vangi puhta ja korraliku rohelise-pruunitriibulise vormi. Ta peitis selle kotti ja tõi endaga Eestisse kaasa, kui juulis 26 aastat tagasi vabadusse pääses. Kinnituseks, et tema on Perm‑36‑s olnud ja Perm‑36 on olemas olnud.
Mis oli Perm-36?
• Poliitvangide sunnitöölaager Kutšino küla lähedal Tšusovoi rajoonis Permi krais, Permist veidi üle 100 km kirdes.
• Asutatud 1946, suletud 1988.
• 1972. aastast kuni sulgemiseni kõige karmimate tingimustega laager poliitvangide kinnipidamiseks.
• Laagri erirežiimiga osa, kus istusid kinni Mart Niklus ja Enn Tarto, nimetati surmalaagriks.
• Aastast 1995 tegutseb endise laagri alal Venemaa ainus endises vanglakoloonias asuv muuseum.
• Muuseumi on aastas külastanud keskmiselt 35 000 inimest ehk ligi sada inimest päevas.
• Muuseumis töötab 39 inimest (viis kuraatorit), kogudes on 1500 eksponaati.
• Aastast 2005 on muuseumis toimunud igal aastal rahvusvaheline foorum Pilorama (eesti keeles Saekaater).
• UNESCO on arutanud Perm‑36 lisamist maailmapärandi nimistusse.