Päevatoimetaja:
Sven Randlaid
+372 666 2387

Edward Lucas: Ameerika jätkab luuramist

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
The Economisti reporter Edward Lucas ja tema eile müügile jõudnud raamat spionaažist.
The Economisti reporter Edward Lucas ja tema eile müügile jõudnud raamat spionaažist. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Kellelegi ei meeldi, et tema järele nuhitakse. Sakslaste pahameel oli igati mõistetav, kui selgus, et Ameerika luure on värvanud Saksamaa luureteenistusse Bundesnachrictendienst (BND) väiksema kaliibriga töötaja ja pidanud sobimatult lähedasi suhteid ühe kaitseministeeriumi ametnikuga. Ent luuretöö esimene reegel ei ole mitte «ära lase end tabada» (see on alles teine). Esimene reegel on kaaluda operatsiooniga seotud võimalikku kahju ja kasu.

Selles mõttes peab Ameerika kahtlemata Saksamaa järele nuhkima. Tegu on suurriigiga, millel on oma huvid, mida järgitakse jõuliselt ja süümepiinu tundmata, eriti neis valdkondades, kus puutuvad kokku kaubandus ja poliitika.

Järelikult, kui ma oleksin Ameerika poliitik, sooviksin võimalikult põhjalikult teada Saksamaa suhetest Hiina, Iraani ja Venemaaga. Eriti praegu pakub erilist huvi see, et Saksamaa tundub blokeerivat NATO katseid kaitsta ohualdist Kirde-Euroopat, täpsemalt Poolat ja Balti riike. Ameerika luureülemad on sestap õigustatud otsima vastust küsimustele, mis huvitavad nende poliitilisi juhte.

Tagasi üles