USA viib Afganistani kolme miljardi dollari väärtuses varustust Talibani valmistatud lõhkekehadega võitlemiseks, ütles Ühendriikide aseminister Ashton Carter neljapäeval.
USA viib Afganistani lõhkekehade vastast varustust
Isevalmistatud pommid on saamas Talibani meelisrelvaks võitluses võõrvägede ja Afganistani armeega. Uus saadetis «vähemalt kahekordistab» lõhkeseadeldiste vastase võimekuse, sest praegu napib sõduritel kasvava ohuga toime tulemiseks varustust, ütles USA asekaitseminister, kes spetsialiseerub kaitsehangetele, tehnoloogiale ja logistikale.
Varustusse kuuluvad soomukid, robotid ja miinidetektorid ning need jõuavad Afganistani lähikuudel, ütles ta ajakirjanikele.
Carteri sõnul saadab varustust umbes 1000 eksperti, nende hulgas laborandid, luureanalüütikud ja korrakaitsjad.
Improviseeritud lõhkekehad on Talibaniga võitlevatele sõduritele suurim oht. Neid on kerge ja odav toota ning tihti kasutatakse nende valmistamisel Pakistanis tehtud väetist, mis üle piiri tuuakse, ütles Carter.
Pomme on raske avastada, sest need on tee ääres maa sisse kaevatud ja need õhitakse kaugjuhtimise teel. Enam kui pooled tänavu hukkunud 330 võõrsõdurist kaotasid elu isevalmistatud lõhkekehade plahvatustes.
Juunis märkis ÜRO raport, et lõhkeseadeldistega vahejuhtumite arv on võrreldes 2009. aastaga 94 protsenti kasvanud.
Afganistani võimud on keelanud ammooniumnitraatväetise kasutamise ning karmistavad piirikontrolli, et takistada selle Afganistani toomist, ütles Carter.
Isevalmistatud lõhkekehade plahvatustes on Eesti kaitsevägi Afganistanis alates 2003. aastast kaotanud kolm sõdurit - nooremseersant Kristjan Jalaka, veebel Eerik Salmuse ja seersant Raivis Kangi. Paljud kaitseväelased on saanud isevalmistatud lõhkekehade plahvatustes vigastada.