Võrk käis välja, et pensioniiga ei olegi vaja väga täpselt fikseerida, vaid lasta inimesel otsustada enda pensionilejäämise üle, kuid sellest sõltuks tema pensioni suurus.
Ka praegu võib inimene eelpensionile minna kolm aastat enne õiget pensioniiga või jätkata töötamist pensioniealisena. «Peaksime paindlikkust suurendama,» sõnas Võrk, viidates praegu kehtivatele kitsendustele ennetähtaegselt pensionile jääja suhtes.
Praegu kaotab ennetähtaegselt pensionile jääja 0,4 protsenti oma pensionist kuus ja saab elu lõpuni madalamat pensioni. Ennetähtaegselt pensionile jäädes ei tohi kuni pensioniea täitumiseni töötada.
Võrgu hinnangul on kõige paremad paindlikud süsteemid, kus pensioniea kohanemine toimub jooksvalt vastavalt inimeste eluea pikenemisele. See tähendaks, et süsteemi kirjutatakse sisse valem, mis muudab vastavalt rahvastiku vananemisele automaatselt ka pensioniiga. «Siis me ei peaks fikseerima pensionilemineku eluaastaid, nagu 65 või 70 – lihtsalt kes tahab, läheb varem, kes tahab, läheb hiljem,» ütles ta.
Selline süsteem on näiteks Rootsis, Lätis ja mujal ning selle suunas liigutakse järjest enamates Euroopa riikides. «See tundub olevat mõistlik. Pooldan, et seda alternatiivi kaaluda,» sõnas Võrk.
Ta lisas, et ehkki inimese vaatepunktist oleks igaühel hea teada täpset aega, millal ta saab pensionile jääda, ei saa selles niikuinii kindel olla, kuna otsus on poliitikute teha. «Praegusel juhul võib tulla poliitik ja öelda, et pensioniiga on 70, nii et riskid on mõlemat pidi.»
Pooled pensioniealised töötavad