Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071

Veebikonstaabel: millal saab napsisõbrast häiriv joodik?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Tiina Kaukvere
Copy
Kui veel hiljuti oli avalikus kohas alkoholi tarbimine seadusega keelatud, siis nüüd ei tohi seda teha juhul, kui joomine häirib teisi inimesi. Foto on illustratiivne.
Kui veel hiljuti oli avalikus kohas alkoholi tarbimine seadusega keelatud, siis nüüd ei tohi seda teha juhul, kui joomine häirib teisi inimesi. Foto on illustratiivne. Foto: Peeter Kümmel / Sakala

Keset suve jõustunud korrakaitseseadus tõi uued tuuled käskude ja keeldude, võimaluste ja vastutuse osas. Veebikonstaabel Maarja Punak kirjutab kolmest teemast, mida üks keskmine eestlane teada võiks.

Häiriv joodik või vagur napsisõber. On võimalik, et avalikus kohas alkoholi kurgust alla kallaval ja sellega teisi häirival Markol tuleb valmis olla sekeldusteks politseiga. Selleks läheb tarvis vaid üht keskmist elanikku, keda Marko viinavõtt häirib ning kes sellest politseile teada annab. Kultuurne piknik sõprade ja klaasi veiniga tõenäoliselt kõrvalisi ei häiri. Markot säästab sekeldustest ja politseid protokollipaberi määrimisest see, kui mees ja tema pudel sõbralikult lahku lähevad. Samuti saavad kõik heatahtlikud inimesed Markole soovitada sobilikumaid kohti janu kustutamiseks. Oluline on siinkohal ka vihjata, et õigus avalikus kohas alkoholi tarbida ei tähenda kohustust seda teha. Vanasõna, mis siinkohal hästi passib: «võta pits ja pea aru!».

Mürgeldav naaber või hilisõhtune askeldaja. On võimalik, et politsei koputab keset päeva Marko uksele, sest ta on teinud põrgulärmi, mida turri aetud naabrid enam ei kannata. Öörahu piiraeg vahemikus kell 22.00-06.00 ei tähenda, et muul ajal võib möirata nii kuis süda lustib. Samuti ei saa sellest järeldada, et kui naabrite pisipere punkt kell 22 silma looja pole lasknud ja seina tagant nutust vastuolekut magamaminekule kostub, tuleks korrakaitsjatele sellest teada anda. Tavapärase elutegevuse käigus tekkivad hääled ei ole kõik ühtmoodi rikkumised. Mõistagi on aga üksteisega arvestamine alati naabritevahelise läbisaamise heaks märksõnaks.

Liiklushuligaan või lõbus kulgeja. On võimalik, et politsei peatab Marko sõiduki, kui ta otseselt ka ühegi seaduspügala vastu ei eksi. Uues korrakaitseseaduses on politseinikele jäetud enam vabadust erinevatel põhjustel sõidukite peatamiseks ja kontrollimiseks. Juht, kes täna liikleb korralikult, ent on varasemalt purjuspäi roolist tabatud? Politsei kontrollib. Öisel ajal külavaheteedel sihitult hiiliv ja kahtlustäratav BMW? Politsei kontrollib. Kui juhtidega on kõik korras, lähme sõpradena laiali. See ei ole kellegi asjatu tülitamine, vaid hoopis ohutõrjeline vestlus turvalise keskkonna tagamiseks.

Väiksemaid muudatusi on teisigi, kuid ehk on kõige õigem alustada neist, mis keskmist eestlast enam puudutavad. Enim kättepaistev muutus ongi seotud just alkoholiga, kuid ma esiti ülemäära ei muretseks. Ka tubakaseaduse muudatus oli suitsetajatele hirmuäratav, kuid sujuv pööre viis selleni, et meil on märgatavalt suitsuvabam ja tervislikum elukeskkond. Ehk rihivad inimesed oma suhtumist nüüdki ses suunas, et kuna keegi ei soovi saada teisi häirivaks joodikuks, jäävad tänavapildist Säästu Kange või piiritus jätkuvalt välja. Kindlast julgustan inimesi politseinikega vestlema, kui tegemist on ülal nimetatud muredega, ja uurima, millal saab napsisõbrast häiriv joodik, hilisõhtusest askeldajast mürgeldav naaber ja lõbusast kulgejast liiklushuligaan.

Tagasi üles