Linnaosade rahapuudus ei võimalda mitteametlike randade koristamist ega ametlike randade laiendamist või nende arvu suurendamist.
Tallinn rahapuuduse tõttu mitteametlikke randu ei korista
Tallinna ametlikud rannad sel suvel on Stroomi, Pikakari (Põhja-Tallinn), Harku, Kakumäe (Haabersti) ja Pirita rannad. Peamised heakorramured neis on liivast välja turritavad suitsukonid, klaastaara killud, lemmikloomadega randa tulijad ning pahatahtlikud vandaalid.
Lisaks ametlikele randadele tegutsevad ka mitteametlikud supluskohad, neist tuntuim vast Russalka juures. Neisse randadesse pole linnaosad ei rannainventuuri ega koristajaid saatnud. Nende ametlikuks muutmist või puhastamist takistavad nii eelarveliste vahendite vähesus, maa omandiküsimused, vee puhtus ja huviliste vähesus.
Samas Pirita rannas korda hoidev ISS Eesti AS kasutab vajadusel ka lisajõude. Sellel aastal on näiteks Kakumäe ranna korrashoiuks ette nähtud 255 000, Harkus aga 148 700 krooni ehk kolmandiku võrra vähem kui eelmine aasta.
Pirita linnaosal kulub ranna heakorrale umbes miljon krooni aastas. Selle raha eest tuleb puhastada rannad ja teed, korras hoida inventar ja mänguväljakud ning tellida terviseametilt veeanalüüsid. Linnaosadel endil eriti prügirohkete suvede tarvis reserve pole, küll saab lisaraha vajadusel küsida linnaeelarvest.
Tema sõnul on põhilisteks probleemideks randades joodikud, suitsetajad ja vandaalid.
«Kui päeval hoiab avalik huvi kontrolli all kaaslinlaste tegevusi, siis hilisõhtul ja öösel on olukord teine. Mehepojad püüavad oma neidudele muljet avaldada nii WC-de ümberlükkamisega, riietuskabiinide ja pinkide merre tassimisega. Küll soovitakse teha lõket, sõita autodega otse vette,» rääkis Pirita linnaosavanem Tiit Terik.
Linnaosavanem tuletas meelde, et hea eeskuju on olnud eluaeg nakkav. «Käituge ja suhtuge kaasinimestesse avalikus rannas puhkehetkel samamoodi nagu te tahaksite, et teiega käitutakse,» ütles Terik.