Ehkki vähki võib püüda vaid augustis, algas juba eile lubade taotlemine jõevähipüügiks. Sarnaselt möödunud aastale sai ka tänavu juba esimesel päeval lubade limiit täis Hiiumaal, Saaremaal ja Tartumaal.
Vähipüügiload lähevad kui soojad saiad
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ülejäänud maakondades saab veel jätkuvalt vähipüügilube taotleda.
Püügilimiit on sarnane eelmise aastaga ning kokku on kogu Eestis lubatud püüda 6051 püügivahendi (mõrra või nata) ööpäeva. Limiitide määramine põhineb iga-aastaste uuringute andmetel ning neid viib läbi Eesti Maaülikool.
Vähilubade kogulimiidist antakse 74 protsenti lube välja elektroonilise kanali pilet.ee kaudu, ülejäänud väljastab keskkonnaamet regionaalsete kontorite kaudu. Enne taotlemist soovitame konkreetse maakonna limiidi hetkeseisu kohta küsida keskkonnaameti regioonide kontorites asuvate vee-elustiku spetsialistide käest, kes lubade vormistamisega tegelevad.
Vähipüügil on kindlasti vaja jälgida järgmisi reegleid:
- Püüdjaks peab olema sama isik, kelle andmed on loal.
- Püüda võib ja kaldal hoida ainult mõõdulisi vähke (11 cm ja suuremad)
- Vähipüügivahendid peavad olema peale püüki korralikult kuivatatud, et haigustekitajad (peamiselt seenhaigused) oleks hävitatud.
- Eramaadel liikudes tuleb informeerida maaomanikku (kui see on võimalik) ja lahkudes
- Pärast vähipüüki tuleb viie päeva jooksul esitada püügiaruanne, seda ka siis kui vähki ei saadud.
- Informeerida keskkonnaametit, kui püütud vähkide hulgas esineb võõrliike.
- Informeerida keskkonnainspektsiooni nr 1313 avastatud rikkumistest või röövpüügi kahtlustest.