Aktiivsele liikmele kehtib samuti vanusepiirang: peab olema vanuses 18–55 eluaastat. Vanemad inimesed jäävad endiselt Zemessardze liikmeks, aga omandavad veterani staatuse.
Maakaitseväest saab liikme ka välja arvata, kui ta paneb toime kriminaalkuriteo või ei osale liiga pikka aega õppustel. On selliseid liikmeid, kes on Lätist lahkunud ning elavad ja töötavad välismaal, kuid see ei tähenda, et nad kohe välja arvataks. «Maakaitsevägi korraldab õppusi ka nende elukohariikides. Kui nad suudavad leida aega neil osaleda, jäävad nad meie liikmeks edasi,» ütleb Kalniņš.
Kuigi Zemessardze liikmeks astumine on vabatahtlik, kaob see vabadus niipea, kui peaks puhkema tegelik sõda. «Kui inimene on andnud vande, on tema kohus tõelise sõja puhkemisel minna sinna, kuhu tal kästakse minna, ja teha seda, mis tal kästakse teha. Kui ta keeldub, peetakse seda riigireetmiseks ja teda võib karistada,» rõhutab Kalniņš.
Mille poolest erineb Zemessardze tegevus tõelises sõjas kutselise armee omast? «Nad ei erine mitte millegi poolest,» sõnab ülem. Zemessardze liikmed teevad täpselt sama, mida kutselised sõjaväelased. NATO standardid on ka Zemessardze standardid. Ainuke erinevus on Kalniņši sõnul see, kui kaua õpetatakse välja elukutselist sõjaväelast ja kui kaua maakaitseväelast. Viimase väljaõppeaeg on kolm korda pikem juba seetõttu, et neile ei saa õpet jagada mitte viiel päeval nädalas, vaid maksimaalselt kahel.
Võrreldes 1990ndate algusega, on Zemessardze funktsioonid omajagu muutunud. Kohe pärast Läti iseseisvuse taastamist, pidi Zemessardze täitma lisaks sõjalistele veel mitmesuguseid ülesandeid. «Et politsei, piirivalve ja teised julgeolekustruktuurid olid toona väga nõrgad, pidime neid abistama, sageli isegi nende funktsioone dubleerima. 2000. aastate algusest on see tugevasti vähenenud,» ütleb Kalniņš.