Õigusteaduskonna kui sellise koondamine suurema struktuuriüksuse alla tähendab, et Tartu Ülikoolis pole enam law schooli, mis õõnestab TÜ juuraõpet ning TÜ ja TÜ õigusteaduse kuvandit neile, kes vaatavad TÜ suunas välismaalt. Kui oluliseks seda muret peate, arvestades kõrghariduse rahvusvahelisemaks muutumist?
Oli aeg, mis õnneks ka praegu veel kadunud pole, kus Tartu Ülikooli välismaine kuvand seostus eelkõige Juri Lotmani ja semiootikaga, vaatamata sellele, et polnud ühtki akadeemilist struktuuriüksust, mis sisaldanuks sõna «semiootika». Tuntus ja respekt saavutatakse sisu ja koostööga, mitte nime kaudu. See kehtib ka juristide kohta – rahvusvahelisel kõrgharidusmaastikul on nimest olulisem õigusõpetuse sisuline tase. Ja Tartu Ülikooli law school tingliku nimetusena ei kao ju kuhugi.
Ei saa välistada, et paljud õppejõud, kes kavandatavat struktuurimuudatust heaks ei kiida, võivad lahkuda, seda enam, et eelarveline iseseisvus võib suurema struktuuriüksuse koosseisus väheneda. See õõnestaks kokkuvõttes juuraõppe taset. TÜ juristide siselistis käib juba arutelu, et edaspidi korraldada Eestis juuraõpet väljaspool Tartu Ülikooli. Kuidas sellele võimalusele reageerite?
Eks sel on väljapressimise maik juures, aga võtan seda juristide kampaania osana. Samas ei saa ma kuidagi tagada, et keegi ülikoolist ei lahku. Loomulikult on võimalik minna tööle kohtadesse, kus väljaspool Tartu Ülikooli õigusõpe toimub. Samas – alles eelmisel sügisel soovisid samad juristid minult jõulisi samme, et saavutada kokkulepe, et teiste Eesti ülikoolide väidetavalt madala kvaliteediga õppekavadele vastuvõtt lõpetataks.
Juristid kardavad, et uues nn superteaduskonnas jääb neile nõukogus 25 kohast vaid 3-4 (neistki üks tudeng), mis ei jäta neile uues suurüksuses just suurt sõnaõigust võrreldes senise iseseisvusega? Mida öelda selle kartuse kohta?
Praegu valib ülikooli professoreid, sealhulgas juuraprofessoreid senat, mille liikmeks on üks jurist. Ja keegi ei pea senatit selles mõttes ebakompetentseks. Vastupidi, järgmiselt senati istungilt eeldab õigusteaduskond kahe uue õigusteaduste professori kohale valimist, millega õigusteaduskonna professorite arv kasvab neljateistkümneni. Vaatamata sellele, et samal ajal on tudengite vastuvõtt vähenenud 300 võrra.